​Sesja bez Ameryki

numer 1655 - 21.02.2017GospodarkaGIEŁDA Dzień wolny w USA i Kanadzie. Europa na plusie. GPW słabiej niż ostatnio, a przede wszystkim z niskimi obrotami.

Wczorajsze notowania naznaczone były dniem wolnym na rynku amerykańskim, co poniekąd mogło wpłynąć na postrzeganie sytuacji i aktywność inwestorów. Azja zakończyła notowania w dobrych nastrojach, a mocno, bo ponad 1 proc. zyskał parkiet w Szanghaju. Hongkong zwyżkował o ponad 0,5 proc. i Hang Seng coraz bardziej przybliża się do swojego rocznego rekordu.

Europa rozpoczęła notowania dość optymistycznie i po kwadransie czołowe parkiety wyraźnie zyskiwały. DAX30 zwyżkował o ponad 0,6 proc., a mediolański Mibtel zyskiwał 0,8 proc. Warszawa także rozpoczęła sesję na zielono i zarówno WIG20, jak i indeksy małych i średnich firm zyskiwały po kwadransie ponad 0,5 proc. WIG20 szybko jednak zmienił kierunek i tracąc 11 pkt, był blisko poziomu ubiegłotygodniowego zamknięcia.

Przed godz. 11 WIG20 zyskiwał 0,2 proc. Na parkiecie przy mniejszej niż zwykle aktywności wyraźnie zwyżkowały Lotos i PGNiG – ta druga spółka była blisko poziomu 6 zł. Słabiej prezentowały się banki i energetyka, bo zarówno Pekao, jak i PKO BP czy w drugiej branży PGE były na minusie. Udanie notowania rozpoczął KGHM, który drożał o 1,2 proc., a jego wzrostowy trend dawał nadzieje na przełamanie poziomu 130 zł. Obroty jak na giganta aktywności były jednak słabe i nie przekraczały 15 mln zł.

W drugim segmencie, gdzie indeks zyskiwał 0,4 proc., o ponad 6 proc. drożały walory Getin Noble, jednak rozczarowywały niewielkie, bo zaledwie dwumilionowe obroty. Na plusie były też dwie węglowe firmy, czyli Bogdanka i JSW. Atmosfera jednak była dość senna i być może amerykański odpoczynek podziałał usypiająco na całą Europę. Czołowe parkiety poruszały się bowiem bardzo spokojnie w lekkim kierunku spadkowym, wyjątkiem był rynek w Paryżu, gdzie CAC40 od rana stracił ponad 0,5 proc.

Po południu WIG20 zyskiwał tylko 0,05 proc., a chwilowe wybicie do poziomu 1196 pkt z godz. 11 zostało szybko zniwelowane. KGHM zwyżkował dalej 1,2 proc., a jego obroty (poniżej 30 mln zł) były najwyższe na całym rynku. W drugim segmencie dobrze spisywał się Ciech zyskujący 3 proc., a liderem pozostawał Getin Noble drożejący mniej, bo 5 proc. Europa niestety nie zmieniła kierunku, a parkiet w Mediolanie tracił już 0,1 proc. We Frankfurcie nieźle prezentował się DT Telekom drożejący 3 proc., na plusie był także sektor motoryzacyjny.

Po godz. 14 WIG20 zyskiwał 0,35 proc., a lekkie ocieplenie współgrało być może z dobrymi danymi dotyczącymi styczniowego wykonania budżetu. Europa także spokojnie kontynuowała dotychczasowy trend.

 
Autor: Rafał Grodowski

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama