Rumuńskie protesty a gospodarka (2)

numer 1655 - 21.02.2017Gospodarka

MAKROEKONOMIA O ile giełda nie zareagowała, to rynek obligacji zdecydowanie tak. Wiarygodność obligacji spadła. W przyszłości zapewne zareagują rankingi korupcyjne.

To bardzo ciekawa sytuacja. Tu reakcja rynku, a raczej inwestorów (głównie zagranicznych) była chyba najmocniejsza. O ile w połowie stycznia rentowność obligacji dziesięcioletnich wynosiła ok. 3,4 proc., o tyle pod koniec miesiąca i na początku lutego jej poziom był bardzo blisko 4 proc. Gwałtowny wzrost to dowód świadczący o gorszym niż wcześniej postrzeganiu sytuacji kraju nad Dunajem. Poziom 4 proc. nie został co prawda przełamany (maksymalny poziom to 3,96 proc.), ale wcześniej tak wysoko, czyli kiepsko, poziom rentowności notowany był we wrześniu 2015 r. Dymisja ministra i wycofanie kontrowersyjnego pomysłu osłabiły w naturalny sposób wskaźnik rentowności do poziomu 3,6 proc. To jednak więcej niż wcześniej i spojrzenie na trend mówi bardzo wiele. Rosnąca od października rentowność została w sposób nienaturalny umocniona, co być może w przyszłości odbije się na postrzeganiu rumuńskiej waluty.

Ranking korupcyjny

To szczególny problem, bo od niego wszystko się zaczęło. 200 tys. lei, bo taka kwota miała być uznana za „ normalną” w nowatorskiej koncepcji rumuńskiego ministra, to prawie 40 tys. dol., czyli naprawdę sporo. Ocena tego, czy w Rumunii jest korupcja, czy jej nie ma, w sytuacji masowych protestów nie jest istotna, bo społeczeństwo już powiedziało, że jest. Fakt masowych protestów mówi wiele. Ale rankingi na temat przejrzystości i skorumpowania kraju to także ważna kwestia. Rumunia jest bardzo daleko do wysokich standardów występujących w Danii czy krajach skandynawskich. Tam poziom korupcji jest niewielki. Rumunia to poziom więcej niż średni, a jej miejsce w tym swoistym rankingu prowadzonym przez Transparency International za 2016 r. to 57. pozycja (Polska jest 29., czyli znacznie lepiej). Sąsiadami Rumunii były Kuba i arabska Jordaniazawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama