​WIG pokonał 60 tys. pkt

numer 1664 - 03.03.2017Gospodarka

GIEŁDA WIG z rekordem w czasie sesji. GPW spokojnie z silniejszymi średnimi firmami. LPP bliżej 6 tys., USA w środę bardzo mocne.

Takie dni jak środa zdarzają się jednak rzadko. Nasz parkiet mocno zyskał, a największy wzrost, bo prawie 2,9 proc., był udziałem czołowej dwudziestki. Optymizm widoczny był w całej Europie, a niektóre indeksy (IBEX, DAX czy CAC) osiągnęły swoje roczne maksima. USA także zakończyły notowania wzrostem, a Dow Jones zyskał ponad 1,4 proc.

Wczorajszy poranek nie mógł być raczej powtórzeniem tego optymizmu. Po kilku minutach WIG20 zyskiwał jednak 0,5 proc., co zapowiadało emocjonujący dzień. Europa, która często ma wpływ na nasz parkiet (największy w centralnej Europie), rozpoczęła notowania bez czytelnego sygnału, a poza rynkiem w Oslo zmiany indeksów były symboliczne. Na Dalekiej Północy indeks zyskiwał ponad 0,6 proc., kontynuując udany tydzień.

W Warszawie miły początek szybko został zniwelowany. WIG20 po półtorej godziny tracił ponad 0,2 proc. i jakkolwiek po środowych wzrostach nie było to czymś tragicznym, to tym razem sytuację ratowały małe i średnie firmy, gdzie indeksy zyskiwały na wartości. I to w dużej mierze im WIG zawdzięczała nieznaczny wzrost, pozwalający na dodatni wynik. A na starcie sesji indeks przełamał barierę 60 tys. pkt – poziom nienotowany od ponad dziewięciu lat.

Po 2 godz. obroty na parkiecie przekraczały 300 mln zł, a sporą aktywnością mógł się pochwalić sektor energetyczny. Firmy z tej grupy były nie tylko dość aktywne, ale też wzrost indeksu sektorowego o 0,9 proc. wpływał na lepszą koniunkturę na parkiecie. Na lekkim minusie były banki, ale po ostatnim 4-proc. wzroście można było zakładać taki scenariusz. W drugim segmencie, gdzie indeks zyskiwał ponad 0,4 proc., udanie prezentowały się Comarch ze wzrostem o ponad 7 proc. i Budimex zwyżkujący 4 proc. Wzrost Comarch to zapewne efekt danych ekonomicznych za 2016 r. Co ciekawe, słabszych niż rok wcześniej, ale być może niewielki spadek inwestorzy uznali za dobry znak, zwłaszcza że IV kw. 2016 r. był bardzo udany.

Po południu Europa nie zachwycała, a zmiany notowań były niewielkie. Przypominało to trochę i nasz parkiet. WIG20 przez wcześniejsze 2 godz. poruszał się spokojnie, co jakiś czas wychodząc na niewielki plus. Symbolicznie zwyżkowały walory LPP, które w ciągu ostatniego miesiąca zdrożały o ponad 13 proc. i są bardzo blisko kursu 6 tys. zł. Patrząc na wykres, widać, że firma wygląda nieźle, a średnia 200 jest sporym wsparciem.

WIG20, który przed godz. 13 wyszedł na plus, kontynuował wzrosty, by tuż po godz. 14 zyskiwać ponad 0,2 proc., choć kilka minut wcześniej było jeszcze lepiej. To wszystko sugeruje, że rynek trzyma wzrostowy kurs.

 
Autor: Rafał Grodowskireklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama