Kwartał indeksów sektorowych (3)

numer 1694 - 07.04.2017Gospodarka

GPW Budownictwo jest w dobrej formie, a to dobry znak dla całego parkietu. Na plusie kwartał zakończyła także informatyka, co tylko potwierdza, że to udany czas dla GPW.
Branża budowlana w porównaniu z omawianym w poprzedniej części górnictwem ma zdecydowanie mniejsze znaczenie na rynku. Indeks ten jednak nie należy wcale do giełdowych maruderów, bo w pierwszym kwartale zyskał ponad 23 proc., czyli zdecydowanie więcej niż WIG20. Aktywność tego wskaźnika nie była więc taka mała. No, ale jeśli w jego skład wchodzi taka firma jak Polimex, to trudno temu się dziwić. Cały indeks to, uwaga, 45 walorów, czyli wyjątkowo dużo. Jednak istotne znaczenie ma zaledwie 6 firm, których łączny udział obejmuje ponad 60 proc. indeksu. Co ważne, żaden z walorów nie wchodzi w skład WIG20, ale kilka firm znajduje się w giełdowej drugiej lidze. Najwyższy wzrost zanotował mający zaledwie 6-proc. udział w indeksie Polimex. Spółka zyskała bardzo dużo, bo jej akcje zwyżkowały o ponad 110 proc. Wartość ogromna, ale gdyby uwzględnić maksymalny kurs z tego okresu, to wzrost osiągnąłby poziom 360 proc. Obrazuje to aktywność firmy i wielkie zmiany, jakie były jej udziałem. Firma była niekwestionowaną gwiazdą parkietu „s”, a powoli staje się jednym z liderów aktywności w grupie „m”. Kwartalny wolumen obrotów przekroczył 250 mln akcji, czyli ponad 7 razy tyle co w całym 2015 r.! Wyniki ekonomiczne firmy nie były już takim sukcesem, bo o ile rok 2015 był zyskowny, to ubiegły już niestety nie, a spółka pomimo wzrostu przychodów odnotowała 60-milionową stratę.
Największa firma „budowlanki”, czyli Budimex, z ponad 30-proc. udziałem w indeksie także zakończyła kwartał na plusie. Spółka zyskała ponad 23 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama