​Zmierzyć nierówności społeczne (3)

numer 1705 - 21.04.2017Gospodarka

WSPÓŁCZYNNIK GINIEGO Duże dysproporcje występują przede wszystkim w biednych krajach. Jednak problem ten dotyczy nawet Ameryki Północnej.

Trzeci świat to określenie powstałe w latach 70. Zawsze było nieco obraźliwe i niesprawiedliwe. Jednak w zakresie nierówności społecznych Afrykę, Amerykę Południową i Środkową łączy bardzo wiele. Tam rozkład dochodu jest naprawdę niesprawiedliwy i chyba mało kto powiedziałby, że jest inaczej.

W Afryce, pomijając trudność w ocenie danych, dysproporcje widoczne są nawet w takim kraju jak RPA. W 2011 r. współczynnik Giniego przekraczał poziom 63 proc., co oznaczało, że 20 proc. najbogatszych miało ponad 17 razy więcej niż 20 proc. najbiedniejszych. W innych krajach Afryki jest podobnie, wyższe parametry notowane są w Afryce Środkowej. Paradoksalnie świat krajów muzułmańskich jawi się na tym kontynencie jako pozytywny wyjątek, bo kraje Afryki Północnej mają ten wskaźnik wyraźnie niższy. To oczywiście niewiele znaczy, bo na tle Europy Egipt z poziomem 0,35 nie wypada najlepiej. A inne kraje arabskie mają ten wskaźnik znacznie wyższy.

Specyficznym regionem jest Ameryka Południowa. Kraje obecnie demokratyczne cechują się bardzo wysokim rozróżnieniem w zakresie dochodów ludności. Dane za 2014 r. nie pozostawiają złudzeń. Pierwsze trzy miejsca na świecie należą do Kolumbii, Paragwaju i Brazylii. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają kraje Ameryki Środkowej. Tutaj nierzadko współczynniki przekraczają poziom 0,5, a to naprawdę bardzo dużo. W Brazylii 20 proc. najbogatszych ma według danych ONZ-etu 14 razy więcej niż 20 proc. najbiedniejszych (w Polsce w tych samych badaniach to wartość prawie 3 razy niższa). Taki poziom jak w Brazylii widoczny jest praktycznie w całym regionie. Nawet Urugwaj, gdzie współczynnik Giniego jest wyraźnie niższy, bo wynosi 0,41, dramatycznie różni się od standardów europejskichzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się