​Francuska decyzja i giełdowe parkiety

numer 1707 - 24.04.2017Gospodarka

GIEŁDA Kiepski tydzień w Europie. Warszawa lepiej, ale z zadyszką ostatniego dnia. Francja zadecyduje o całym tygodniu.

Azjatyckie parkiety miały w zdecydowanej większości normalny pięciodniowy tydzień. Czołowy rynek, czyli tokijski, zyskał ponad 1,5 proc., co chyba należy ocenić dobrze. Pozytywny odczyt wskaźnika PMI pomógł indeksowi na ostatniej sesji, a dobre dane z handlu zagranicznego dzień wcześniej także nie pozostały bez wpływu. Poziom 19 tys. jest jeszcze dość daleko, ale słabszy jen może przyspieszyć i ułatwić jego osiągnięcie.

W Szanghaju panował odmienny nastrój, a mocny spadek widoczny był we wtorek i w środę. Indeks stracił ponad 2,2 proc., co jak na ten parkiet jest sporym wynikiem. Trudno wiązać to z danymi ekonomicznymi, ale być może tym razem inwestorzy mocniej reagowali na pesymistyczne wyniki z USA. Swoje zrobił także kolejny kryzys koreański. Chińska waluta w środę przeżywała spore wahania.

Australijski parkiet, który w piątek zyskał 0,5 proc., cały tydzień zakończył niestety spadkiem o 0,7 proc. Ostatni dzień był więc pewną odmianą i szansą na lepszy trend w bieżącym tygodniu. Spore zamieszanie wywołał tym razem marcowy protokół RBA, którego publikacja mocno wpłynęła na wtorkowe notowania. Spadek indeksu współgrał tym razem ze spadkiem krajowej waluty, co pokazuje, że sytuacja na antypodach nie jest idealna.

Czterodniowy tydzień na GPW zakończył się spadkową sesją. WIG20 ostatniego dnia stracił prawie 1 proc., ale tygodniowy bilans nie jest najgorszy i od ubiegłego czwartku indeks zyskał 1,4 proc. WIG zyskał 1,01 proc., a indeks średnich firm 0,6 proc. Obroty były zdecydowanie wyższe niż ostatnio i oscylowały na poziomie ok. 1 mld zł na sesję. Ze spółek udany tydzień mają za sobą walory LPP, które zdrożały o ponad 7 proc. Na wyraźnym plusie zakończyły notowania akcje Eurocash zyskujące 3,5 proc., a także PZU, które od poprzedniego czwartku zyskały ponad 4 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama