​W cieniu wielkiego indeksu (3)

numer 1727 - 19.05.2017Gospodarka

AMERYKAŃSKI PARKIET DJUA to poniekąd obraz amerykańskiej energetyki. Dwie czołowe firmy indeksu

nie mają w ostatnich latach powodów do narzekań. Potwierdzają to także ich wyniki na giełdzie nowojorskiej.

Firmy tworzące indeks to te związane z sektorem energetycznym, a największy udział w indeksie mają NextEra Energy z poziomem ponad 14 proc. i Duke Energy z wartością zbliżoną do 10 proc.

NextEra to prawdziwy energetyczny gigant, bo moc jej elektrowni to prawie 50 tys. MW. Finansowo spółka też radzi sobie nieźle, bo przy przychodach na poziomie 15 mld dol. generuje aż 2,9 mld dol. zysku netto. Dla porównania nasz największy potentat energetyczny notowany na GPW, czyli PGE, to przychody na poziomie 28 mld zł, czyli nie takie małe. Jednak 2,5 mld zł zysku netto pokazuje, że EPS dla polskiej firmy jest znacznie słabsze. NextEra na parkiecie w ciągu 10 lat zyskała ponad 150 proc., a ostatnie 12 miesięcy to ponad 15 proc. wzrostu z bardzo dobrymi wynikami w 2017 r.

Druga czołowa firma indeksu to oczywiście ta sama branża. Duke Energy zaskakuje od razu. Przede wszystkim przy 10-proc. udziale w indeksie firma generuje wyraźnie wyższe przychody niż NextEra. Różnica jest dość znacząca, bo ich roczna wartość w okresie ostatnich pięciu lat w wypadku firmy z Charlotte w Karolinie Północnej wynosiła z reguły ponad 22 mld dol. To efekt większej wydajności, bo jej generatory mają moc ponad 60 tys. MW. Zyski netto jednak nie porażają, bo firma ma je nieznacznie niższe niż NextEra. Na nowojorskim parkiecie NYSE spółka nie radzi sobie tak dobrze, bo jej akcje zyskały „zaledwie” 77 proc. w ciągu dziesięciolecia. Także ostatnie 12 miesięcy jest słabsze od wyniku firmy z Florydy, bo akcjonariusze zarobili tylko 7 proc. Co ciekawe, porównanie giełdowych obrotów wskazuje na względną równowagę między obiema firmami z nieznaczną przewagą tej, która ma mniejszy wpływ na indekszawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się