​Wyniki ekonomiczne a giełdowy świat (1)

numer 1728 - 20.05.2017Gospodarka

GIEŁDA Nadszedł czas, kiedy spółki podsumowują wyniki za I kwartał. Rezultaty są różne, podobnie jak reakcje samej giełdy.

Maj to czas, gdy większość spó­łek publikuje wyniki, które udało się im osiągnąć w I kwartale. To, co wypracowały w tym czasie duże firmy, w znaczący sposób wpływa na późniejsze notowania. Także prognozy analityków są odbierane przez inwestorów jak wskazówka inwestycyjna. Jaki więc był I kwartał dla najważniejszych firm na parkiecie zarówno z perspektywy kursu giełdowego, jak i wyników ekonomicznych?

PKO BP jeszcze nie opublikował swoich wyników, poda je dopiero 22 maja. Natomiast drugi na liście pod względem znaczenia bank, czyli Pekao, uczynił to już 10 maja. Bank w I kwartale miał niezłe wyniki, a zysk netto wyniósł prawie 350 mln zł. To mniej niż w IV kwartale ubiegłego roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że zysk netto przy wyłączeniu kosztów regulacyjnych wyniósł aż 676 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 11 proc. w ujęciu rocznym. Jednak rok temu nie było jeszcze podatku bankowego, a Pekao w I kwartale 2017 r. umieściło także całoroczny odpis na BFG. Zdaniem prezesa banku Luigiego Lovaglio, rok dla firmy rozpoczął się więc bardzo dobrze. A reakcja giełdy? Od stycznia akcje spółki zyskały wyraźnie na wartości. Pod koniec grudnia kosztowały 125,8 zł, a obecnie to nawet 144 zł. Wynik imponujący, ale od publikacji wyników, czyli 10 maja, akcje praktycznie nie zdrożały, na co być może mają wpływ inne wydarzenia dotykające parkiet.

Inny podmiot sektora finansowego, czyli mBank, wypadł w I kwartale zgodnie z konsensusem analityków. Opublikowany 27 kwietnia raport określił wyniki za I kwartał na poziomie 218,8 mln zł, czyli o 6 mln zł mniej niż w ocenie analityków. Jednak rok wcześniej wynik był o 90 mln zł wyższyzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się