​Produkty spożywcze w handlu zagranicznym (2)

numer 1732 - 25.05.2017Gospodarka

ŻYWNOŚĆ Chiny odgrywają coraz większą rolę w imporcie żywności. Statystycznie pierwszeństwo ciągle należy do zjednoczonej Europy, i jest to efekt istnienia wspólnego rynku.

Chiny to już wyraźnie odmienny kierunek. Ostatnie 20 lat to zmienny trend, ale dominują wartości importu żywności w granicach 4–6 proc. krajowego eksportu. W relacji do PKB to obecnie mniejsza wartość niż w wypadku Japonii, ale w ciągu ostatnich lat uległa ona wyraźnemu zwiększeniu. Jeszcze w 2000 r. import żywności wynosił zaledwie 0,8 proc., obecnie to już 1,5 proc. Zmiana niby niewielka, ale w tym czasie Państwo Środka odnotowało znaczący wzrost gospodarczy. Na światowej mapie handlu żywnością Chiny zajmują obecnie drugie miejsce po USA (w zakresie importu) i ich rola systematycznie wzrasta. Wydatki per capita wynoszą co prawda tylko 100 dol., ale ich wzrostowa dynamika jest bardzo silna.

Indie, drugi po Chinach ludnościowy gigant, nigdy nie były mocno obecne w międzynarodowym handlu. I być może dlatego jeszcze w latach 60. import żywności obejmował ponad 30 proc. ogólnego importu. Ostatnie dwie dekady to oczywiście niższe wskaźniki, które nie przekraczają poziomu 6 proc. Indie w relacji do Chin na import żywności wydają pięć razy mniej i trudno określić, czy to efekt rosnącej produktywności rolnictwa, czy przede wszystkim wyraźnie uboższego społeczeństwa.

Azja jest pełna różnorodności, a dobrym przykładem tego są kraje arabskie. Pustynne położenie winduje statystykę importu. Arabia Saudyjska z wydatkami na poziomie 35 mld dol. rocznie – co daje per capita ponad 1000 dol. – daje się wyprzedzić chyba jedynie Zjednoczonym Emiratom Arabskim. Ten kraj o trudnej do oszacowania populacji (ogromna liczba obcokrajowców-robotników) wydaje mniej, bo 24 mld dol., ale przy 6 mln mieszkańców to ponad 4 tys. dol. per capita. Wynik ogromny, a zarazem pokazujący, że to warunki naturalne w znaczący sposób kształtują pozycję kraju na handlowej mapie rolnictwa.

O Europie można powiedzieć, że praktycznie całościowo porusza się w jednym kierunku. W strukturze importu coraz bardziej maleje znaczenie żywnościzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama