Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Dwa miesiące do wyborów (1)

Dodano: 13/07/2017 - numer 1773 - 13.07.2017
Analiza \ Niemcy niedługo wybiorą parlament. Faworytem jest CDU. Spojrzenie na dane o bezrobociu czy nawet dynamice PKB tłumaczy konserwatyzm wyborców za Odrą.
Choć polityka i gospodarka to dwie różne sfery, to są one ze sobą bardzo powiązane. Tak mocno, że obie wpływają wzajemnie na siebie i decydują o postawach wyborców. Niemcy czekają w tym roku wybory do Bundestagu. Faworyt jest jeden, czyli rządząca CDU, której przewodzi Angela Merkel i zapewne to ona 24 września świętować będzie obroniony po raz trzeci fotel kanclerski. SPD będące w koalicji z CDU jeszcze niedawno było bliskie sondażowego prześcignięcia faworyta, ale ostatnie tygodnie to wyraźne osłabienie centrolewicy i rosnąca przewaga prawicowej partii.
Polityka i gospodarka uzupełniają się cały czas i ocena niemieckiej gospodarki wpłynie w znaczący sposób na decyzję wyborców. Inne czynniki, które zadecydują o wyniku, to kwestie imigrantów i sytuacja w Unii Europejskiej. Warto więc spojrzeć na ostatnie cztery lata w niemieckiej gospodarce i na niemieckim parkiecie giełdowym. Czy rządząca już ponad 11 lat Angela Merkel może ten okres uznać za udany? Czy Niemcy uciekają europejskim partnerom i rywalom, czy też dystans uległ zmniejszeniu?
Bezrobocie
To chyba jeden z tych czynników, który decyduje o postrzeganiu rządzących. Dla Unii Europejskiej zatrudnienie zwłaszcza wśród młodych ludzi to spory problem, o czym świadczą statystyki. Cztery lata temu dla strefy euro poziom bezrobocia prezentował się źle. Wskaźnik 12 proc. był wyższy od średniej unijnej o ponad 1,1 proc. To sporo, zważywszy że poza Wielką Brytanią i Polską wszystkie najludniejsze kraje UE mają wspólną walutę. Niemcy to jednak zupełnie inna historia, bo poziom krajowego bezrobocia nieznacznie przekraczał wtedy poziom 5 proc., czyli był de facto dwa razy niższy. Na tle Francji, która miała wtedy ponad 10-proc. poziom bezrobocia, to zdecydowanie lepszy wynik. W 2017 r. po zakończeniu pierwszego kwartału Francja w dalszym ciągu była powyżej unijnej średniej (wynoszącej 8 proc.), notując 10,0 proc. Niemcy z poziomem 3,9 proc. to cały czas zupełnie inna liga. Pomimo dobrych wskaźników zatrudnienia przed czterema laty także w ostatnich latach Niemcy wykonały krok do przodu. I prawdziwie czy nie, rząd Angeli Merkel na pewno zapisze to jako swój sukces. Miesięczne wynagrodzenia za Odrą to już inna kwestia, ale tu także Niemcy znajdują się w europejskiej czołówce, a jeśli wierzyć danym publikowanym przez różne ośrodki, to nasz zachodni sąsiad ze średnią pensją 2250 euro wyprzedza Francję i cechuje się wysoką dynamiką w ostatnich latach. W całej Unii Niemcy wyprzedzają jedynie Luksemburg i północną trójkę (Szwecja, Dania i Finlandia).
PKB
To kluczowy wskaźnik pokazujący pozycję kraju. Niemcy na tle strefy euro prezentują się nie najgorzej, choć trudno nie zauważyć, że kilka krajów (Holandia, Irlandia, Austria) ma znacznie lepsze wyniki. Oczywiście to nieco ułomne spojrzenie, bo sama strefa boryka się z kłopotami, a wynik Unii jako całości jest lepszy głównie dzięki takim krajom jak Polska czy Czechy, w których dynamika PKB jest mocniejsza. Ale o ile w 2013 r. niemiecka gospodarka zyskała zaledwie 0,5 proc. wzrostu, o tyle późniejsze lata były znacznie lepsze, bo 2014 i 2015 to wartości ponad 1,5 proc. I znowu porównanie do Francji wypada znacznie korzystniej. Słabiej wypadła relacja z Wielką Brytanią, jednak z grupy dużych unijnych krajów to pewnego rodzaju wyjątek.
Ubiegły rok dla niemieckiej gospodarki to kontynuacja umiarkowanego wzrostu, bo wynik 1,9 proc. na pewno nie poraża sukcesem, ale zarazem pokazuje, że sytuacja za Odrą nie ulega pogorszeniu. Czy to sukces Angeli Merkel, trudno powiedzieć, jednak poprzednie czterolecie było znacznie gorsze i naznaczone ogólnym kryzysem. Od 2010 r. niemiecka gospodarka nie notowała recesji, co wcale nie jest powszechne w krajach unijnych…
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze