​Dwa miesiące do wyborów (2)

numer 1774 - 14.07.2017Gospodarka

analiza Giełda to wsparcie ekipy rządzącej. Jednak sytuacja euro to już inna historia. Pozytywnym obrazem jest także nadwyżka handlu zagranicznego, co niejako jest niemiecką tradycją. 

To, co jest istotne, to utrzymanie silnej czy wręcz dominującej pozycji na tle Unii Europejskiej. Obrazem tego jest tzw. francusko-niemiecki tandem. Francuska gospodarka od wielu lat spowalnia, a jeszcze w 2005 r. PKB per capita nad Sekwaną wynosił 111 proc. średniej unijnej (niemiecki 118 proc.). Po 11 latach wskaźnik dla Niemiec wzrósł do 123 proc., za to francuski spadł do 105 proc. To niby niewiele, ale przy potencjale ludnościowym Niemiec różnica robi się znacząca. Niemiecki PKB to 3,9 bln dol. Francuski jest o ponad 1 bln dol. mniejszy.

Oczywiście trudno wiązać to wszystko z polityką Berlina, ale na pewno mocna pozycja gospodarcza to drugi oprócz bezrobocia czynnik, który powinien wspierać rządzącą CDU. Oczywiście SPD będąca z nią w koalicji także może uznać to za swój sukces, ale z reguły to mocniejszy partner bierze z tego więcej.

Giełda

Frankfurcki parkiet ostatnie czterolecie zakończył na plusie. Główny indeks giełdy, czyli DAX30, zyskał od końca 2013 r. ponad 30 proc. Wynik co prawda niezbyt wysoki, ale w tym czasie paryski CAC40 zmienił swoją wartość o 20 proc. Nasz WIG20 to już znacznie gorszy rezultat, bo główny indeks warszawskiego parkietu stracił dokładnie 100 pkt (stan na 10 lipca). Co warte podkreślenia, znacznie lepiej we Frankfurcie spisywały się spółki związane z nowymi technologiami, a TecDAX zyskał w tym okresie ponad 90 proc. To zarazem dowód, że niemiecka gospodarka w kwestii nowoczesności nie zwalnia i być może w tej dziedzinie należy szukać odpowiedzi na eksportowe sukcesy. 

Spojrzenie na giełdę pokazuje oczywiście cykliczność, ale warte podkreślenia jest to, że niemiecki parkiet należy do tych, które szybko przełamały globalny kryzys 2008 r., a poziom indeksu osiągnął niedawno historyczne maksimum bliskie 13 tys. pkt. Także po wyborach we wrześniu 2013 r. parkiet już w listopadzie szybko zaczął zyskiwać i nigdy nie spadł poniżej poziomu z wakacji 2013 (wynosił wtedy 8200 pkt)zawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się