
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Sąd Najwyższy na nowo
numer 1774 - 14.07.2017 → Temat Dnia
PiS złożyło w Sejmie projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on przede wszystkim zmianę zasad powoływania sędziów SN. Nie będzie w nim miejsca na ludzi, którzy współpracowali z tajnymi służbami PRL‑u. Projekt umożliwi też przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku i utworzenie trzech nowych izb.
Projekt złożony w środę w Sejmie przez posłów PiS‑u zakłada, że po wejściu w życie ustawy sędziowie SN powołani na podstawie dotychczasowych przepisów przejdą w stan spoczynku. Wyjątkiem mają być sędziowie wskazani przez ministra sprawiedliwości. Sędzia ustępujący w stan spoczynku mógłby ewentualnie być przeniesiony na stanowisko w innym sądzie. Decyzję taką podejmować może w myśl przepisów minister sprawiedliwości. Sędzia przeniesiony będzie mógł używać tytułu „były sędzia Sądu Najwyższego”.
W dołączonym do projektu uzasadnieniu posłowie PiS‑u podkreślili, że po zmianach orzecznictwo SN „będzie się cieszyć większym autorytetem i zaufaniem ze strony obywateli”. „Nowe regulacje mają gwarantować pełnienie funkcji sędziego przez osoby o najwyższych kwalifikacjach zawodowych i etycznych” – dodają autorzy projektu.
Przygotowany do procedowania przez Sejm projekt przewiduje utworzenie Izby Dyscyplinarnej. Będzie ona się zajmowała rozpoznawaniem spraw dyscyplinarnych sędziów SN oraz sędziów innych sądów, a także prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników sądowych. Izba Dyscyplinarna ma się składać z Wydziału Pierwszego i Wydziału Drugiego. „Do Wydziału Pierwszego należy w szczególności rozpatrywanie spraw sędziów SN oraz spraw sędziów i prokuratorów dotyczących przewinień dyscyplinarnych wyczerpujących znamiona umyślnych przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego” – przewidziano. Z kolei Wydział Drugi ma rozpatrywać m.in
Autor: Maciej Marosz
Pozostało 50% treści.
Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.
Dostęp do artykułu |
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155 koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
|
Prenumerata |
|
Mam dostęp zaloguj się |
|