​Co napędza indeksy? (4)

numer 1797 - 10.08.2017Gospodarka

PARKIET W czołówce indeksu Nasdaq 100 są dwie powszechnie znane firmy. Tesla i Facebook. Ich wyniki to jednak inne światy. Ale zaufanie do obu firm u inwestorów mimo to jest podobne.

Jednak zdecydowana większość spółek zyskała na wartości. Tę liczącą ponad 75 spółek grupę otwierają Intel i 21st Century Fox, bo te właśnie firmy znajdują się niejako na granicy tych, które zyskały i straciły. Ich wzrosty są w bieżącym roku na razie symboliczne. Intel zyskał bardzo niewiele, ale to niejako złudne. Bo w ciągu ostatnich pięciu lat akcje mocno poszybowały w górę. Jeszcze w 2012 r. kosztowały mniej niż 20 dol., a obecna ich cena przekracza poziom 36. Najbardziej interesująca jest czołówka zestawienia.

Czołówka to nie zawsze znane firmy, ale kilka z nich to powszechnie znane marki. Liderem zestawienia jest jednak inny podmiot. Verte Pharmaceuticals, która lideruje w zestawieniu, nie jest bowiem powszechnie znaną spółką. Jej rynkowa kapitalizacja to prawie 40 mld dol. Kurs akcji przekroczył stosunkowo niedawno poziom 150 dol., ale w styczniu jej walory były ponad dwa razy tańsze. Na początku 2012 r. kosztowały co prawda mniej niż 40 dol., ale później odnotowały bardzo silny wzrost, by w 2015 r. być niewiele tańsze niż obecnie. Z perspektywy akcjonariuszy fatalny był ubiegły rok, gdy akcje straciły na wartości, a wpływ na to miały wyniki. Firma od 2012 do 2016 r. ani razu nie odnotowała zysku netto. Jednak pierwszy kwartał tego roku to zysk bardzo wysoki, wynoszący 247 mln dol. Drugi kwartał to niestety znacznie niższa, ale także dodatnia wartość, co daje szansę na przełamanie kiepskiego trendu w biznesie. I zapewne właśnie to docenili akcjonariusze.

Na trzecim miejscu tego zestawienia znajduje się Tesla. Firma jest coraz bardziej znana i spojrzenie na jej giełdowy wykres mówi wszystko. Akcje kosztują ponad 350 dol., co oznacza wzrost w tym roku o ponad 65 proc. Kilka lat temu akcje były jeszcze tańsze, bo ich cena z trudem przekraczała 20 dolzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się