​Handlowe relacje dwustronne (1)

numer 1798 - 11.08.2017Gospodarka

Handel międzynarodowy To wielki czynnik postępu technologicznego. Jednak nadwyżka w obrotach nie zawsze jest dowodem siły i bogactwa kraju. Dobrym przykładem tego są Chiny, ale nie tylko.

Relacje handlowe między krajami to szczególna sprawa. Dotyczą one tak naprawdę nie tylko gospodarki, lecz także całego szerszego spektrum – polityki. Obowiązujące międzynarodowe umowy o wolnym handlu często są krytykowane, że służą interesom tylko jednej strony. Czy tak jest w istocie, trudno powiedzieć, bo przykład Unii Europejskiej, gdzie bariery celne zostały zniesione w wielu kwestiach, przeczy tej zasadzie. Warto więc spojrzeć na główne relacje handlowe między poszczególnymi krajami w ostatnich latach. Jak się przedstawiały i kto notował nadwyżkę handlową?

Dla Chin mimo położenia geograficznego głównym partnerem są Stany Zjednoczone. Od wielu już lat Chiny notują z pierwszym mocarstwem świata nadwyżkę handlową. W 2010 r., a więc nie tak dawno, Chiny wyeksportowały do USA towary za kwotę 280 mld dol., notując nadwyżkę na poziomie powyżej 160 mld dol. Trzy lata wcześniej, czyli jeszcze przed światowym kryzysem, eksport wynosił mniej, bo 233 mld dol., lecz nadwyżka była nawet nieco wyższa. Według najnowszych danych, czyli z 2015 r., kierunek nie uległ zmianie, bo USA zajmowały w dalszym ciągu pierwsze miejsce, a eksport przekroczył poziom 410 mld dol. To, co się jednak zmieniło, to nadwyżka, która przekroczyła już kwotę 250 mld dol. Trudno więc się dziwić, że amerykańskie ekipy rządzące traktują sprawę obniżenia deficytu jako coś priorytetowego. Gdy popatrzy się na strukturę handlu, w 2015 r. USA przewagę utrzymywały jedynie w wymianie gospodarczej dotyczącej produktów rolnych i środków transportu. W pozostałych grupach, obejmujących nie tylko dobra typowo konsumpcyjne, lecz także dobra inwestycyjne, przewaga była po stronie Chin. Dla porównania, w 2007 rzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama