​Bankructwo Air Berlin (1)

numer 1810 - 26.08.2017Gospodarka

EKONOMIA To jedno z wydarzeń tego lata. Druga pod względem wielkości niemiecka linia lotnicza ogłosiła bankructwo. Czy to odosobniony wypadek, czy też pojawią się kolejni naśladowcy?

Ostatnio w mediach pojawiła się informacja o bankructwie niemieckiej linii lotniczej Air Berlin. Firma, co ciekawe, nie zaliczała się do tzw. tanich linii, a jeśli wierzyć niektórym statystykom, była obecna w pierwszej dziesiątce największych przewoźników naszego kontynentu. 15 sierpnia spółka podała informację o rozpoczęciu procedury upadłościowej, co było i nie było rynkową sensacją.

Air Berlin notowana była (a teoretycznie nadal jest) na rynku we Frankfurcie i, co ważne, nie była podmiotem o krótkiej rynkowej historii. Spółka powstała w 1978 r., a zarejestrowana została początkowo w USA i działała u zarania swojego istnienia głównie jako linia obsługująca ówczesny Berlin Zachodni. Potem firma poszerzyła swój obszar zainteresowania do tego stopnia, że obsługiwała nawet 50 portów lotniczych. W szczycie jej flota przekraczała 100 maszyn. Tak silna pozycja to na dobrą sprawę nie tak dawne dzieje, co zarazem pokazuje, że mocna obecność w sektorze i bycie drugim podmiotem na niemieckim krajowym rynku (za Lufthansą) niekiedy znaczy bardzo mało.

Warto więc spojrzeć na firmę i jej rywali nie tylko z niemieckiego podwórka, bo być może reszta firm znajduje się w podobnym, czyli kryzysowym położeniu.

Już pierwsze spojrzenie na wyniki ekonomiczne pokazuje jedno. Firma wcale nie jest mała, co niejako potwierdza obecność w czołowej dziesiątce kontynentu. W 2012 r. generowała przychody przekraczające 4,1 mld euro, by cztery lata później mieć je na poziomie 3,8 mld euro. Ta niewielka zmiana wcale nie sugerowała kłopotów. Potwierdzał to już nieznacznie malejący wynik z działalności operacyjnej. Jednak malejącym przychodom towarzyszył wzrost kosztów – osobowych, a także tych związanych z administracją i sprzedażą usług. Ta pozycja rosła bardzo mocno, bo o ile w 2012 rzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama