Nie najgorszy koniec wakacji

numer 1817 - 04.09.2017Gospodarka

GIEŁDA Warszawa na plusie. Europa słabiej, a nieco lepszy nastrój panował za Atlantykiem. Na GPW w dobrej formie LPP i Eurocash.

Dla azjatyckich parkietów tydzień nie był najgorszy. Najwięcej zyskał nieco egzotyczny z naszej perspektywy rynek w Bangkoku, którego indeks poszybował o prawie 3 proc. Jednak główny parkiet regionu także zwyżkował. Nikkei zyskał ponad 1,3 proc., co wcale nie jest słabym wynikiem. Poza spadkową pierwszą sesją indeks cały czas zyskiwał, co było odpowiedzią na publikowane dane. Te były różne, ale generalnie lepsze, niż zakładali analitycy (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna). Nawet słabszy odczyt PMI z ostatniego dnia nie wpłynął znacząco na notowania. Parkiet w Szanghaju ostatniego dnia zanotował symboliczną zmianę, a cały tydzień przyniósł dodatni, ponad 1-procentowy odczyt i ustanowienie rocznego rekordu podczas piątkowych notowań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy SHC zwyżkował o ponad 9,8 proc., co trudno uznać za wielki wynik, a ruch indeksu był naznaczony kilkoma zmiennymi okresami. Gorzej było w Seulu, Sydney i Wellington, gdzie indeksy zakończyły tydzień spadkiem wartości. Jednak korekty w dół nigdzie nie przekraczały 1 proc., a druga część tygodnia była wyraźnie lepsza.

GPW na pewno zaskoczyła inwestorów. Nasz parkiet przez pierwsze trzy dni zyskał bardzo mocno, a główny indeks przełamał poziom 2500 pkt. Mocny wzrost był tym bardziej zaskakujący, że w tym czasie czołowe parkiety kontynentu nie miały tak udanych notowań. 2,1 proc. wzrostu dla WIG20 to zupełnie inny giełdowy świat niż 1,4 proc. z minusem z przodu zaprezentowany inwestorom przez indeks we Frankfurcie. Jeśli do tego dodamy zyskującego złotego w relacji do dolara, to widzimy, że warszawski parkiet w połowie tygodnia prezentował się wręcz świetnie. To obraz elity, ale drugi segment to już strata 0,4 proc. (byłoby na pewno gorzej, gdyby nie świetny wynik Dino PL), a małe spółki także przez pierwsze trzy dni zniżkowałyzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama