Walka o 2500 punktów

numer 1821 - 08.09.2017Gospodarka

GIEŁDA Europa mocna, Warszawa nie. W drugim segmencie bardzo silne CD Projekt i Dino PL. W czołówce mocno w dół CCC po dywidendzie i newsach. Drugi segment ze sporą aktywnością.

Europa w środę w końcówce dnia wyraźnie zyskała. Niestety ten pozytywny ruch nie uwidocznił się na naszym parkiecie. Znacznie gorzej było w segmencie średnich firm, gdzie spadek wyniósł prawie 1 proc. Europejska zwyżka to także efekt lepszego dnia w USA, gdzie parkiety zamknęły notowania zwyżką.

Wczorajsza sesja na kontynencie azjatyckim oznaczała przynajmniej chwilowy powrót optymizmu. Mocno zyskał parkiet w Seulu, a na plusie było także Tokio. Gorzej było w Szanghaju, gdzie notowania zakończyły się spadkiem indeksu o 0,6 proc.

W Warszawie giełdowy poranek był niestety kontynuacją środowego trendu. Po 30 minutach gry indeks tracił 0,1 proc. i tylko kilka punktów dzieliło go od poziomu 2500 pkt. Lepiej, przynajmniej na otwarciu, było w segmencie średnich firm, gdzie mWIG40 zyskiwał 17 pkt, by potem utracić ponad połowę z nich.

O godz. 10 Europa nie błyszczała optymizmem. Dobrze prezentował się parkiet we Frankfurcie, który zyskiwał 0,5 proc. Na lekkim plusie był Paryż. Opublikowane rano dane na temat produkcji w Niemczech były nieco słabsze, niż zakładali analitycy, jednak wyraźnie wyższe niż miesiąc wcześniej. Francuski parkiet otrzymał za to dobre dane na temat bilansu handlowego, co niestety nie przełożyło się na giełdowy wynik.

Przed godz. 11 GPW wyraźnie odreagowała, na co wpływ miała poprawa na europejskich parkietach. Z czołowej dwudziestki aż 18 spółek zyskiwało, jednak mocny, bo ponad 5-procentowy spadek notowało CCC. 1,7 proc. traciła PGE, co odbiło się na łącznym wyniku indeksu. Eurocash zwyżkował o 2,5 proc. i po raz pierwszy od stycznia przekroczył kurs 40 zł. Dobrze spisywały się spółki naftowe, a indeks paliw zwyżkował o 0,9 proc. Mocny wzrost notowało górnictwo, a wskaźnik przełamał nawet 5000 pkt.

Kolejne kwadranse zmieniły na gorsze obraz GPW. Słabnące banki, których indeks tracił ponad 0,5 proc., zrobiły tu swoje i WIG20 zniżkował o 0,3 proc. Warszawa coraz mocniej oddalała się od silnej Europy, która po lepszych danych o PKB utrzymywała silny wzrost. DAX30 zyskiwał 1,2 proc., a udany dzień we Frankfurcie miały zarówno energetyka, jak i sektor motoryzacyjny.

Na GPW oprócz słabnących banków swój kierunek zmienił sektor górniczy, który utrzymywał dodatni odczyt, ale od szczytu z godz. 11 obniżył swoje notowania o 0,9 proc. Osłabły także PKN i Lotos.

Drugi segment, gdzie teoretycznie było lepiej, to „królowanie” CD Projektu. Spółka zyskiwała prawie 7 proc. po wynikach II kwartału (lepszych od konsensusu, choć słabszych niż rok temu), a obroty przekroczyły 50 mln zł. Niedawny debiutant Play nadal bez dobrej gry, bo wczoraj akcje kontynuowały trend z poprzednich dni.

Kwadrans przed decyzją ECB Europa przyhamowała, a DAX30 zyskiwał wyraźnie mniej, bo 0,8 proc., osłabł także Paryżzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama