​Wakacyjny biznes świata (3)

numer 1821 - 08.09.2017Gospodarka

NOTOWANIA Dla południa Europy turystyka to ważny biznes. Im dalej na północ, tym bardziej jej znaczenie słabnie. Jednak najbliższe lata mogą wiele zmienić, a kluczową rolę odgrywać będą goście z Azji.

Kolejne miejsca zajmują Chiny, Włochy i Francja. Ten pierwszy kraj trudno uznać za państwo, w gospodarce którego turystyka odgrywa znaczącą rolę. Przychody na poziomie 45 mld dol. nie są małe, ale całkowicie nikną w relacji do PKB, który nawet w ujęciu nominalnym wynosi ponad 11 bln dol. Z tej perspektywy turystyka zagraniczna nie istnieje. Trudno się temu dziwić. Państwo i jego władze nastawione są na przemysł i nowoczesną gospodarkę, turystyka więc, jako coś marginalnego, nie odgrywa aż takiej roli. Oczywiście kraj się otwiera na świat, czego dowodem były igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 r. i kolejne, tym razem zimowe, jakie zostaną zorganizowane w tym mieście w 2022 r. Trudno jednak przypuszczać, aby te wydarzenia mocno zmieniły strukturę chińskiego PKB i znaczenie turystyki zagranicznej.

Francja poniekąd zaskakuje. Atrakcyjność kraju nad Sekwaną nie przekłada się na pieniądze zostawiane tam przez turystów. Kwota 42 mld dol., jaką podają statystyki, oznacza zaledwie 500 dol. na jednego turystę. To nieporównywalnie mniej niż w USA i wyraźnie słabiej niż w Hiszpanii czy Tajlandii. Zapewne wynika to także ze specyfiki turystyki francuskiej, związanej mocno ze zwiedzaniem, a mniej z długookresowym wypoczynkiem.

Polska w tym zestawieniu jest już dość daleko. Wynik na poziomie 11 mld dol. plasuje nas dość nisko, czemu niejako trudno się dziwić. Wyprzedzają nas nie tylko Grecja czy Austria, ale nawet, co prawda symbolicznie, Portugalia i Belgia, co może się wydawać niezrozumiałe. Jako kraj jesteśmy atrakcyjni dla turystów z Niemiec czy Wielkiej Brytanii, lecz kolejne miejsca zajmują wśród turystów npzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama