​Giełdowy świat na minusie

numer 1823 - 11.09.2017Gospodarka

NOTOWANIA Azja na minusie. Europa też bez euforii. Słabo w Warszawie, a znacznie lepiej we Frankfurcie. Na GPW udany tydzień CD Projektu, a fatalny Orange.

Azjatycki tydzień nie był chyba udany. Zaczęło się od problemów z Koreą, które, mimo że przycichły, pozostały w tle do końca tygodnia. Japoński parkiet stracił ponad 2 proc. i coraz bardziej realny wydaje się spadek indeksu Nikkei poniżej 19 tys. pkt. Sporą rolę w tym najgorszym na kontynencie scenariuszu odegrały także piątkowe dane o PKB. Były słabsze, niż sugerowali analitycy, i wpłynęły na wynik ostatniej sesji. Indeks od pewnego czasu porusza się w spadkowym trendzie, choć obniżka jest bardzo powolna. Jeszcze w czerwcu indeks przekraczał 20 200 pkt. Obecnie to tysiąc mniej, co może nie jest tak znaczącą wartością, ale na tle innych parkietów nie wygląda zbyt dobrze. Rynek ratuje jedynie jen, który w relacji do dolara zyskał w tygodniu (do momentu zakończenia tokijskiej sesji) ponad 2,3 proc.

Na minusie zakończyły się także notowania w Seulu, gdzie KOSPI zniżkowało o 0,6 proc. Wyraźnie gorzej było w Sydney, gdzie wskaźnik All Ordinaries stracił prawie 1 proc., notując przy tym niejednolity trend przez większą część tygodnia. Tu także spory wpływ miały dane ekonomiczne, które w zakresie sprzedaży detalicznej czy handlu zagranicznego okazały się słabsze od oczekiwań. Szanghaj wypadł znacznie lepiej, bo bilans tygodnia był bliski zeru, a dane nie odegrały negatywnej roli. Te w zakresie eksportu i importu pokazały, że maleje dynamika sprzedaży, a rośnie kupna, co może wskazywać, że Chiny stają się coraz bardziej nakierowane na własnego odbiorcę. Słabo zaprezentował się także Hongkong, gdzie indeks stracił 1 proc.

Azjatycki bilans nie był więc zbyt udany. Ten kierunek, choć nie w komplecie potwierdził także i nasz kontynent. Najlepiej zaprezentował się parkiet niemiecki. Indeks DAX30 zyskał ponad 1,3 proc. i wyraźnie oddalił się od niebezpiecznej granicy 12 tys. punktów. Zdecydowanie gorzej było w Londynie, gdzie wskaźnik stracił 0,8 proc. Paryż, który często dobrze współgra z niemieckim indeksem tym razem odnotował stratę 0,2 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się