Najważniejsza liga świata (1)

numer 1824 - 12.09.2017Gospodarka

BIZNES Wschód Europy jest gospodarczo i piłkarsko znacznie słabszy. Ostatnie lata pomimo nadrobienia ekonomicznych zaległości nie przełożyły się niestety na piłkarską koniunkturę. Dobrym tego przykładem są Polska i Rumunia.

W grupie krajów, które na futbolowej mapie prezentują się nie najlepiej, poza małymi krajami jest niestety grupa dużych. Słabe wyniki sportowe w relacji do siły gospodarki notują zarówno bogate Szwecja, Norwegia, jak i mniej zamożne kraje naszego regionu. Także bogata Szwajcaria nie spisuje się dobrze. Piłkarskie rozgrywki dały w Lidze Mistrzów Helwetom zaledwie 74 pkt, co przy PKB na poziomie 650 mld dol. wygląda dość słabo. Wspomniana już Szwecja generująca mniejszy PKB (530 mld dol.) zgromadziła dzięki czterem klubom zaledwie 45 pkt, co statystycznie wygląda jeszcze słabiej. Pewnym szczególnym wyjątkiem jest Ukraina. Kraj targany ogromnymi kłopotami i sporym kryzysem gospodarczym, w LM zdobył dzięki dwóm firmom ponad 200 pkt, co stawia go w kontynentalnej czołówce.

I wreszcie Polska. Nie pisze się źle o własnej ojczyźnie, ale nie można nie wspomnieć, że jedna z większych gospodarek całej Unii w futbolowej statystyce nie istnieje. Dwa polskie kluby (Legia i Widzew) zgromadziły w tych rozgrywkach zaledwie 16 pkt. Bardzo mało, jak na kraj o nominalnym PKB na poziomie wyższym niż 500 mld dol. Gorzej od nas prezentuje się tylko Finlandia, która piłkarsko nigdy nie była zbyt mocna, czy leżąca już nieco dalej Irlandia, będąca piłkarskim zapleczem ligi angielskiej.

Z dwóch największych krajów Zjednoczonego Królestwa – Anglii i Szkocji – dominacja Anglii jest bezsporna. Zarówno pod względem gospodarczym, jak i piłkarskim. Jednak statystyczny wynik obu krajów jest bardzo zbieżny. W Lidze Mistrzów Szkocja poprzez dwa kluby (Rangers i Celtic) zdobyła ponad 120 pkt. Ale PKB Szkocji to nieco ponad 10 proc. PKB Anglii. Anglii, która zdobyła w tym zestawieniu niewiele ponad 1200 pktzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się