Mocno do góry

numer 1824 - 12.09.2017GospodarkaGIEŁDA W Azji i Europie rynki zakończyły notowania na plusie. PKN Orlen osiągnął nowy rekord, umocniła się energetyka i sektor górniczy. W drugim segmencie CD Projekt zanotował kolejny rekord.

Rynki azjatyckie zakończyły notowania na plusie, a wyjątkowo mocny wzrost odnotowały walory w Tokio, gdzie Nikkei zyskał ponad 1,4 proc. Trudno się temu dziwić, bo z Japonii napłynęły bardzo dobre dane z zakresu zamówień w przemyśle, wskazujące na umocnienie gospodarcze.

Sygnał dla Europy był więc jednoznaczny. Ruch w górę. I rzeczywiście po kwadransie cały kontynent był na plusie, a zwyżka na niektórych parkietach przekraczała już 0,5 proc. W gronie tych, które wyraźnie zyskiwały, był także warszawski parkiet, gdzie indeks WIG20 zwyżkował po półgodzinie o 0,4 proc., a pozytywny nastrój widoczny był także w grupie średnich firm.

Po godz. 10 WIG20 pokonał poziom 2500 pkt. Znaczny w tym udział miały KGHM i PKN Orlen zwyżkujący powyżej 2 proc. Dobrze spisywała się energetyka, która po kiepskich dwóch tygodniach lekko poprawiła swoją pozycję. Nie najlepiej prezentowały się banki, których indeks zyskiwał zaledwie 0,15 proc. W drugim segmencie, gdzie indeks zyskiwał zdecydowanie mniej, bo 0,3 proc., w dalszym ciągu dobrze spisywał się CD Projekt, który był coraz bliżej kursu 100 zł przy ponad 25-milionowych obrotach.

Warszawa była na plusie, a jeszcze lepszy nastrój panował na europejskich parkietach. Ponadprocentowe wzrosty odnotowały indeksy w Paryżu, Frankfurcie, Londynie i Mediolanie. W Paryżu ponad 2 proc. zyskały walory Arcelor Mittalzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się