Świat groszowych spółek (1)

numer 1825 - 13.09.2017Gospodarka

SEKRETY PARKIETU Spółki, których kurs jest poniżej 1 zł, to nie taka mała grupa. Dla tych walorów głównym czynnikiem kształtującym cenę jest wynik. Przykładami tego są Alma czy Getin Noble.

Dwanaście miesięcy to naprawdę sporo dla giełdowych parkietów. Skoro w tym okresie indeksy wyraźnie zmieniły swoje wartości, to zapewne niektóre walory odnotowały mocniejsze zmiany. Groszowe spółki, czyli te, których cena schodzi poniżej 1 zł, lub trwale znajdują się poniżej tego poziomu, to walory, których wahania bardzo często należą do znaczących. Na GPW jest ich sporo, a niektóre co jakiś czas generują duże obroty. Jak w ostatnich 12 miesiącach spisywały się spółki o tak niskiej cenie akcji? Które odnotowały znaczące sukcesy, a które wręcz przeciwnie? 

Spółek, dla których grosz stanowi więcej niż 1 proc. ceny, jest na parkiecie dość sporo. To, co je łączy, to nie tylko spore wahania cenowe, lecz także niskie obroty. W okresie od końca sierpnia ub.r. do 8 września br. tylko kilka z nich miało średnie obroty przekraczające 1 mln zł na sesję. W tej grupie szczególną uwagę, być może z racji giełdowej historii, zwracają takie firmy jak Próchnik, Mostostal Zabrze czy Atlantis. Jednak to Getin Noble ma najbardziej znaczące obroty, które zbliżone są do poziomu 3 mln zł na sesję. To sporo, a firma mimo niskiej ceny akcji notowana jest w grupie średnich firm. Ostatnie wrześniowe sesje nie są może zbyt udane, choć cały okres od końca ubiegłorocznych wakacji jest dość trudny w ocenie. Rok temu akcje kosztowały zaledwie 51 gr, jednak spółka zdecydowała się na scalenie akcji w relacji 3:1. Firma przestała być groszowa. Efekt nastąpił niejako od razu, bo na przełomie lutego i marca walory kosztowały ponad 2,25 zł. Potem jednak rozpoczął się klasyczny marsz na południe i widmo stania się po raz kolejny groszową spółką jest coraz bardziej widoczne



zawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się