Edukacja i gospodarka – rywale czy partnerzy? (1)

​NAUKA \ Kontynentalne odmienności

numer 1833 - 22.09.2017Gospodarka

Czy wydatki na edukację decydują o poziomie rozwoju gospodarczego? Dlaczego nawet Europa cechuje się w tej dziedzinie sporą różnorodnością?

Szkolnictwo, zwłaszcza to wyższe, jest niejako obrazem poziomu danego kraju. Wskaźniki dotyczące edukacji świadczą o polityce społecznej, choć oczywiście nie decydują bezpośrednio o sile ekonomicznej. Bank Światowy publikuje wskaźniki na temat wydatków na edukację w relacji do PKB. Dane, jakkolwiek niepełne, nie ulegają aż tak dramatycznym zmianom, można więc porównać, jak przedstawia się sytuacja edukacji i poziomu rozwoju gospodarczego w poszczególnych krajach.

Ostatnie 17 lat to czas, w którym światowe wydatki na edukację zdecydowanie rosły. Jednak był to przede wszystkim efekt wzrostu globalnego PKB, bo statystycznie ich udział w dochodzie uległ tylko nieznacznej zmianie. Kierunek był co prawda z reguły rosnący, ale sama dynamika już niekoniecznie. W 1999 r. wydatki na edukację stanowiły prawie 4,2 proc., a dwa lata temu 4,7 proc. Wzrost o 0,5 proc. to naprawdę niewiele, choć oczywiście w dolarach zmiana jest bardzo duża. W ujęciu nominalnym (ceny stałe z danego roku) w roku 1999 wydatki wyniosły 1,3 bln dol. Jednak już 15 lat później poziom tych wydatków wyniósł aż 3,6 bln dol. To kwota ponad dwa i pół razy większa i nawet uwzględniając inflację waluty amerykańskiej wynoszącą ponad 45 proc., wzrost wydatków edukacyjnych jest widoczny.

Nie trzeba być ekspertem, aby wiedzieć, że najwyższe wydatki per capita odnotowywane są w krajach bogatych lub tych, które coraz silniej aspirują do obecności w tym gronie. Co ciekawe, widoczne w tym gronie są także niektóre kraje niezbyt zamożne. Jednak to przede wszystkim efekt albo znaczącego przyrostu naturalnego, albo ogólnego kiepskiego stanu gospodarki. 

W grupie państw o wysokim dochodzie narodowym dominują kraje europejskie. Pierwsze miejsce zajmuje Finlandia. Kraj Nokii w 2014 rzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama