​Edukacja i gospodarka, rywale czy partnerzy? (4)

numer 1837 - 27.09.2017Gospodarka

NAUKA Chiny coraz mocniej widoczne są na innowacyjnej mapie świata. Trudno tego nie wiązać z gospodarką. Ameryka Południowa pozostaje daleko w tyle, a jej pozycja jest bardzo słaba. Sukces Chin czy Korei Południowej to głównie efekt rosnących nakładów na naukę.

Obrazem chińskiego sukcesu edukacyjnego, a na pewno efektu zmiany w nauczaniu, jest właśnie liczba zgłoszonych patentów. Europejskie Biuro Patentowe od 2007 r. otrzymało ponad 34 tys. wniosków z Chin. Sporo, choć – o czym warto pamiętać – Japonia czy Korea prezentują się lepiej i nawet ostatnie lata pozwalają Japonii utrzymać mocną pozycję na rynkach europejskich. Jednak już poza Europą Chiny prezentują się znacznie lepiej. I choć trudno w to uwierzyć, w ostatnich latach liczba wniosków złożonych przez Chiny wzrosła ponad 60-krotnie. W 1999 r. Chiny się nie liczyły, bo ten ogromny kraj miał jedynie 15 tys. patentów. W 2016 r. liczba ta przekroczyła 900 tys., co brzmi wręcz fantastycznie, ale zarazem pokazuje kierunek chińskiej gospodarki i edukacji. Państwo Środka, pozostając fabryką świata,

coraz szybciej tworzy własne rozwiązania technologiczne, czego obrazem jest zarówno lotnictwo, jak i przemysł motoryzacyjny. Spojrzenie na dolarowe wydatki na naukę (przyjmując stałe 4 proc.) to widoczna zmiana, bo u progu tego tysiąclecia wydatki nie przekraczały 50 mld dol., a obecnie to ponad 8 razy więcej.

Ameryka Południowa pomimo sporej populacji nie odgrywa szczególnej roli w światowej nauce i nowatorstwie technologicznym. Pozycja Argentyny jest wręcz żadna, a Brazylia ma mniej patentów niż Polska. Jakkolwiek oba kraje notują wyraźny wzrost wydatków na edukację, to jednak nie przekłada się to na technologiczne efekty.

Ciekawie prezentuje się Kanadazawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama