​Pirelli wraca na giełdę (2)

numer 1848 - 10.10.2017GospodarkaZNANE PRZEDSIĘBIORSTWA Przychody liderów sektora wydają się bardzo stabilne. Ta tendencja widoczna jest zarówno dla Goodyeara, jak i francuskiego Michelina. Nawet odległy geograficznie i rynkowo Bridgestone wpisuje się w ten scenariusz.

Odmiennie od Good-yeara francuska firma należy do grupy 40 spółek tworzących podstawowy indeks paryskiego parkietu, czyli CAC40. Ostatnie trzy lata dla firmy to naprawdę udany czas, bo jej akcje zyskały ponad 68 proc., a lepszy od niej wynik odnotowało zaledwie dziewięć spółek.

Wyniki ekonomiczne to przede wszystkim znacznie większe przychody niż konkurenta zza Atlantyku. W latach 2012–2016 przychody liczone w euro oscylowały na poziomie 21 mld euro. To, co od razu rzuca się w oczy, to ich zbliżony poziom w poszczególnych latach. Najwyższe w 2012 r. wyniosły 21,47 mld euro, a dwa lata później, gdy były najniższe – prawie 19,6 mld euro. To zupełnie inaczej niż w wypadku amerykańskiej firmy. Podobny trend dotyczył wyników netto, które w każdym roku przekroczyły kwotę 1 mld euro netto. Ich wyrównany charakter najlepiej widać w ocenie rentowności sprzedaży

Giełdowa sytuacja nie była zła, ale oczywiście nie tak wyrównana jak Goodyeara. W ciągu ostatnich pięciu lat firma miała co prawda jednolity wzrostowy trend, ale spore wahania z okresu 2015 r. pokazały, że niepewność inwestorów była tu większa. W latach 2012

–2015 kurs akcji wzrósł z poziomu 70 do 130 euro, czyli wyraźnie słabiej niż w wypadku firmy z USA.

Jednak akcje Michelina czy Goodyeara, odmiennie niż producentów samochodów, były znacznie stabilniejsze i wydawały się bezpieczniejszą lokatą dla inwestorów. 

Bridgestone to z kolei firma japońska, która od dawna należy do światowej czołówkizawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się