​Pirelli wraca na giełdę (3)

numer 1849 - 11.10.2017Gospodarka

WIELKIE PRZEDSIĘBIORSTWA Pirelli to obecnie druga liga w branży oponiarskiej, choć firma stara się gonić światową czołówkę. Ten sam trend widoczny jest także dla Dębicy, spółki z warszawskiego parkietu.

Na giełdzie Continental AG radzi sobie bardzo dobrze. Ostatnie pięć lat to wzrost o ponad 210 proc., co oznacza, że jego akcje zdrożały ponad trzykrotnie. 2013 i następny rok to wyraźny trend zwyżkowy, a kolejne dwa lata to już pewne uspokojenie. Jednak od stycznia akcje zyskały ponad 22 proc., co na tle indeksu DAX30 jest zdecydowanie lepszym wynikiem – wskaźnik rynku zyskał 13 proc. Rynkowa kapitalizacja firmy to ponad 43 mld euro, a w indeksie DAX30 spółka posiada udział na poziomie nieznacznie przewyższającym 2 proc., co daje jej miejsce niejako w środku stawki.

Pirelli to pewna zagadka. Firma z Mediolanu, czyli miasta giełdy, wróciła na parkiet giełdowy i pierwsze dwie sesje to teoretycznie jej sukces. Na otwarciu 5 października akcje kosztowały 6,3 euro, a w piątek już 6,7 euro. W 2016 r. przychody spółki przekroczyły poziom 6 mld euro, a zysk netto był wyższy niż 150 mln euro. To jednak oznacza dość niską rentowność i firma na tle światowych gigantów prezentuje się zdecydowanie słabiej. Przede wszystkim przychody stawiają ją niejako w drugiej lidze. Pozyskanie dominującego chińskiego akcjonariusza nie wpływa co prawda negatywnie na jej los, ale decyzja o odsprzedaniu części akcji może nie być dobrze odbierana. 

Co ciekawe, spojrzenie na ostatnie lata pokazuje, że firma nie cechuje się dynamiką sprzedaży, co bardzo zbliża ją do elity. Od 2012 r. przychody Pirelli wynoszą ok. 6 mld euro, a coroczne zmiany są stosunkowo niewielkie. Słaba rentowność, nieprzekraczająca w ubiegłym roku 3 proc. (choć w poprzednich latach była wyższa), pokazuje, że wiele jest do nadrobienia. I być może ten niezadowalający wynik sprawił, że główny akcjonariusz pozbył się części akcjizawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się