Warszawa mocno do przodu

numer 1850 - 12.10.2017GospodarkaGIEŁDA WIG20 z kolejnym rekordem. Średnie firmy słabiej, a małe z ujemnym odczytem. Liderem parkietu energetyka. W drugim segmencie mocny CD Projekt. W Europie słabo z wyjątkiem rynku w Madrycie.

Ameryka nie zwalnia i bije kolejne rekordy. Indeks Dow Jones we wtorek pokonał poziom 22 800 pkt, a wskaźnik Standard and Poor’s grupujący 500 firm coraz pewniej czuje się powyżej granicy 2500 pkt. W środę parkiety azjatyckie także miały powody do zadowolenia. Indeks KOSPI zyskał 1 proc. i przy okazji ustanowił najwyższy wynik w historii. Dobrze było także w Tokio, gdzie o rekordach historycznych nie ma co marzyć, ale te paroletnie indeks pokonuje już po raz kolejny. Wczorajszy wzrost wsparły także dane z zakresu zamówień na sprzęt wyraźnie lepsze, niż zakładali analitycy. Azjatycki optymizm był powszechny, bo akcje zyskiwały także w Sydney czy Tajpej.

A Europa? Po czerwonym wtorku (WIG20 nie był obecny w tej kolorystycznej grupie) wczoraj po półgodzinnej grze rynki notowały wzrosty, na co wpływ miało zapewne wyciszenie katalońskiego kłopotu. Poranna zwyżka nie była jednak zbyt duża, a po raz kolejny na tle kontynentu wyróżniał się warszawski parkiet, gdzie WIG20 zyskiwał 0,5 proc.

Po godz. 10 warszawski parkiet prezentował się dobrze i gdyby nie lekki spadek PKN Orlen, wzrost indeksu dwudziestki byłby wyższy niż 0,65 proc. Dzień bardzo dobrze rozpoczęły walory sektora energetycznego, a Energa po godz. 10 notowała nawet trzyprocentowy wzrost.

Drugi segment to powrót do gry CD Projektu. Spółka po kilku spokojnych sesjach poderwała się gwałtownie w górę, a jej akcje kosztowały nawet 124 zł. Potem było już nieco słabiej i po godzzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się