​Mocne spadki w Europie

numer 1875 - 13.11.2017Gospodarka

GIEŁDA Azja na plusie. Europa w czerwonej tonacji z mocnym odcieniem. Warszawa niestety obecna w tym gronie. Fatalny wynik małych spółek.

Tydzień na tokijskim parkiecie zakończył się wyraźną przeceną. W piątek Nikkei stracił ponad 0,8 proc., co wraz ze słabszym i zmiennym czwartkiem osłabiło tygodniowy wzrost do poziomu 0,6 proc. Tydzień nie był więc jednolity jak te poprzednie, choć w czwartek wynikiem 23 382 pkt indeks ustanowił rekord i znalazł się bardzo blisko wartości DJIA. Japonia zwolniła, a spory wpływ na taki scenariusz miał czwartkowy odczyt z zakresu zamówień przemysłowych, które były wyraźnie słabsze niż w poprzednim okresie.

Lepsze niż w Tokio nastroje panowały na parkiecie w Szanghaju. Indeks w tygodniu zyskał ponad 1,8 proc., notując pod koniec notowań rekordowy odczyt. Towarzyszyło temu lekkie osłabienia juana (CNY), a także umiarkowane dane z zakresu handlu zagranicznego. Nadwyżka handlowa pozostaje wysoka, ale import rośnie coraz szybciej, co wskazuje na to, że Chiny coraz mocniej koncentrują się na wewnętrznym rynku.

KOSPI z Seulu, który wartościowo zbliżony jest do naszego indeksu, w jednym tym razem się różnił. Przez cały tydzień pomimo słabego trendu (spadek o 0,6 proc.) utrzymywał wartość powyżej 2500 pkt. Jednak listopad to jak na razie spadkowy kierunek niwelujący świetny październik. 

Na koniec parkiet w Sydney, który w tygodniu zyskał ponad 1,2 proc., przebijając poziom 6 tys. pkt. Kolejny udany tydzień ma za sobą firma Orocobre, która zwyżkowała o ponad 9 proc. Spółka z sektora górniczego w ostatnim roku zyskała już prawie 130 proc.

W piątek europejskie parkiety w godzinach przedpołudniowych jednoczył czerwony kolor. Spadki były solidne, a najmocniejsza przecena widoczna była w Budapeszcie, gdzie BUX tracił ponad 1,2 proc., zniżkując znowu poniżej 40 tys. pkt. Słaby odczyt notował indeks we Frankfurcie, gdzie obniżka wynosiła 0,3 proc., a więcej traciły akcje spółek szwajcarskiego parkietu. WIG20 także nie notował dobrego wyniku. Indeks tracił 0,45 proc., oddalając się, i to wyraźnie, od 2500 pkt. Równie kiepska koniunktura widoczna była w segmentach małych i średnich firm.

Na GPW ostatnia w tygodniu sesja nie przyniosła czegoś nowegozawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się