​Energetyka jądrowa w impasie (3)

numer 1876 - 14.11.2017Gospodarka

ATOM Nawet małe kraje europejskie posiadają czynne reaktory, wyjątek stanowią tylko Polska i Włochy. Europa pomimo niemieckich deklaracji raczej nie odsunie się od atomu, czego dowodzą plany budowy kolejnych elektrowni.

W Wielkiej Brytanii 15 czynnych reaktorów zapewnia 70 mld kilowatogodzin, czyli 20 proc. krajowej produkcji. Moc brytyjskich elektrowni to zaledwie 9 tys. MW, co na tle Francji, której elektrownie jądrowe mają moc ponad 63 tys. MW, wydaje się wartością znikomą. Jednak Wielka Brytania w przeciwieństwie do Niemiec utrzymuje swój potencjał i nie wygląda na to, aby w przyszłości mogło tu dojść do wyraźnej zmiany, a wyjście ze struktur unijnych umacnia taki scenariusz. Energetyka nastawiona jest na węgiel i gaz ziemny, a znaczenie źródeł odnawialnych jest znikome.

Szwecja, kraj od lat kojarzony z ekologią, w dziedzinie energetyki idzie w innym kierunku. To ponad 40 proc. udziału energetyki jądrowej w całej krajowej produkcji. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu wartość ta przekraczała poziom 50 proc. Podobną rolę odgrywają elektrownie wodne, co wyraźnie spycha węgiel, gaz ziemny i OZE na margines. Co ciekawe, zbliżoną do Szwecji strukturę produkcji energii elektrycznej ma Szwajcaria, co pokazuje, że dwa bardzo bogate kraje nie stronią od posiadania elektrowni jądrowych. 

Specyficznym krajem są Włochy. Bogaty, choć targany kryzysem kraj o ponad 60-milionowej populacji nie ma ani jednej elektrowni jądrowej, podobnie jak Polska. Jednak we Włoszech, zgodnie z ich prawodawstwem, tego typu projekty są obecnie nielegalne. I jak na razie nie zanosi się na żadną zmianę. Pod względem struktury produkcji Włochy stawiają niejako na wszystko poza atomem i ropą naftowązawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się