​Kłopoty małych spółek (1)

numer 1877 - 15.11.2017Gospodarka

GIEŁDA Indeks małych spółek ma spore kłopoty. 10 listopada wskaźnik spadł do najniższego od roku poziomu i coraz więcej brakuje mu do 14 tys. pkt. Jednak początek roku to czas silnego wzrostu indeksu. 

Małe spółki nie mają ostatnio dobrej passy. Indeks sWIG80 8 listopada zniżkował poniżej 14 tys. pkt, co oznacza, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wskaźnik odnotował spadek. Szczególnie trudne były ostatnie cztery miesiące. W początkach lipca indeks przełamał poziom 16 tys. pkt, obecna jego wartość to ponad 10 proc. mniej, co jak na wskaźnik oparty na osiemdziesięciu firmach nie jest wartością mało znaczącą.

W tym roku indeks w praktyce cztery razy zmieniał swój skład. Raz, co prawda w ubiegłym roku, w połowie grudnia, ale ustalony wtedy skład i liczba akcji każdej ze spółek w portfelu obowiązywał przez ponad dwa miesiące tego roku. Wtedy w grudniu najsilniejszą firmą całego segmentu była Kogeneracja. Wrocławska firma z sektora energetyki miała udział w indeksie na poziomie 3,3 proc. Zważywszy, że średnia to 1,25 proc., była to spora wartość, która zarazem pokazywała, że nawet najsilniejsza firma przy 10-proc. wzroście nie ma bardzo silnego wpływu na notowania całego indeksu. Kolejne miejsca zajmowały Famur i Farmacol mające nieco mniejsze udziały. Czołowa dziesiątka indeksu miała wtedy 25-proc. udział, co pokazywało względnie stabilny charakter całej grupy. Okres zakończony w marcu był bardzo dobry dla indeksu. O ile na początku stycznia sWIG80 miał 14 259 pkt, to w momencie końca indeksowego kwartału było to ponad 16 200 pkt. Spory, bo wynoszący ponad 15 proc. wzrost, dał nadzieję na kolejne tygodnie, choć najwyższą wartość indeks miał kilka dni wcześniej, gdy osiągnął ponad 16 600 pkt. Później, już w kwietniu jeszcze dwa razy atakował ten wynik.

W kolejnym kwartale na pierwsze miejsce wysunęła się Wirtualna Polska z udziałem ponad 4,1 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się