​Listopad na parkietach (2)

numer 1894 - 05.12.2017Gospodarka

GIEŁDA Warszawa na minusie. Sytuację ratowały banki. Słabo zaprezentowało się górnictwo i sektor paliwowy. Drugi segment z dużymi obrotami.

Południe kontynentu także zanotowało wyraźne osłabienie. Indeks IBEX 35 w Madrycie spadł o ponad 2,8 proc. I trudno całą winę przypisać sytuacji politycznej, która w Hiszpanii, a nawet w Katalonii wydaje się coraz spokojniejsza. Włoski FTSE Mib stracił ponad 1,8 proc., a trend na obu rynkach przypominał inne parkiety. To, co wydaje się niepokojące, to oczywiście kiepskie grudniowe otwarcie, które na całym kontynencie rozczarowało inwestorów.

I wreszcie Warszawa. Tu także trudno mówić o niezłym wyniku. WIG20 stracił 4,6 proc., co jest bardzo słabym odczytem. Także średnie firmy zanotowały spadek, choć tu skala obniżki była mniejsza. W czołowej dwudziestce jedynie cztery firmy zakończyły miesiąc na plusie. Te cztery firmy to oczywiście banki, dla których listopad był wyjątkowo udany. Indeks sektora zyskał ponad 5 proc., co uratowało fatalną atmosferę na całym rynku. W elicie najlepiej zaprezentował się PKO BP zyskujący ponad 9,1 proc., a niewiele słabszy odczyt odnotowały walory Pekao drożejące o 7,6 proc. Te dwa banki to ponad 13 proc. indeksu (stan na 1 grudnia), co nie pozostało obojętne na wyhamowanie spadków fatalnego miesiąca.

Trzecie i czwarte miejsce to odpowiednio BZ WBK i mBank, ale ich wyniki były zdecydowanie słabsze. Sukces banków na tle rynkowej sytuacji to oczywiście efekt wyników, które w III kwartale wyraźnie zaskoczyły in plus inwestorów. Koniec stawki, czyli zdecydowanie najsłabsze wyniki, to niestety sektor naftowy. Sektorowy wskaźnik stracił ponad 13 proc., a spory wpływ na ten scenariusz miał ostatni tydzień. PKN Orlen stracił ponad 13 proc., a Lotos prawie 15 proc. Gazowy koncern PGNiG także zanotował kiepski wynik, bo kurs spółki spadł w listopadzie o prawie 10 proc., by już na pierwszej grudniowej sesji znaleźć się wyraźnie poniżej 6 zł. Fatalnie zaprezentowało się górnictwo, tracąc prawie 12 proc. przy mocnym udziale KGHM-uzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się