​Podbijanie świata (4)

numer 1895 - 06.12.2017Gospodarka

GOSPODARKA W Europie wbrew pozorom pozycja Niemiec i Francji nie jest najmocniejsza. Polska praktycznie w tym rankingu nie istnieje, co jest tożsame z pozycją całego naszego regionu.

I wreszcie Europa. Nasz kontynent to przede wszystkim Unia Europejska i jej polityka, która mocno wpływa na ekonomiczne relacje całego kontynentu z Chinami. Od 2005 r. inwestycje w Europie (która w tej statystyce nie obejmuje Rosji ani Turcji) wyniosły ponad 290 mld dol. Liderem, jeśli chodzi o obecność chińskiego kapitału, nie są ani Niemcy, ani Francja, kraje odgrywające w Unii szczególną rolę. Ani nawet niedawny polityczny „rozwodnik”, czyli Wielka Brytania, która z wynikiem 48 mld dol. zajmuje drugie miejsce. Wygrywa – co może być zaskoczeniem – Szwajcaria. Alpejska republika nienależąca do Unii przyciągnęła ponad 58 mld dol. Kwota bardzo duża, bo szwajcarski PKB to ok. 670 mld dol.

Chiny pojawiły się na szwajcarskim rynku stosunkowo późno, dopiero w 2009 r., i zainwestowały ponad 7 mld dol. poprzez koncern Sinopec, który zakupił 100 proc. akcji naftowego koncernu Addax Petroleum. Kolejne lata to niekiedy kompletny zastój, bo nawet w 2014 r. inwestycje wyniosły 400 mln dol., a w ub.r. tylko ponad 2 mld dol. Co więc dało Helwetom pierwsze miejsce? Wyjątkiem jest bieżący rok. Chińskie firmy zainwestowały w nim już ponad 43 mld dol., co wygląda wręcz fantastycznie na tle poprzednich lat. To jednak nie efekt kilkunastu inwestycji, o tak znaczącej obecności Pekinu zadecydowała jedna inwestycja. Zakup 95 proc. akcji związanej z sektorem rolniczym spółki Syngenty z Bazylei przez China Reform Holdings zmienił przynajmniej statystycznie ocenę atrakcyjności Szwajcarii dla chińskiego kapitału. Bo na sumę ponad 50 mld dol. złożyło się zaledwie 14 inwestycji, z których kilka z racji bogactwa Chin i stopnia rozwoju szwajcarskiej gospodarki było raczej symboliczne.

Drugie miejsce to Londyn i jego bliższe czy dalsze okolice. Początki także były trudne, bo 2005 r. to zaledwie 100 mln dolzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się