Bogactwa naturalne (1)

numer 1896 - 07.12.2017Gospodarka

SUROWCE ENERGETYCZNE W minionej epoce uważano, że bogactwa naturalne to klucz do potęgi. Tak nie jest, ale niektóre kraje właśnie im zawdzięczają wysoki poziom rozwoju gospodarczego. Kluczem do tego są głównie surowce energetyczne.

Od lat w światowej gospodarce istnieje wyraźny podział na kraje surowcowe i te, które potrafią bogactwa ziemi przekuć na towary o wysokim stopniu przetworzenia. Dla USA, Europy, Japonii czy coraz mocniej Chin Afryka nadal jest pewnego rodzaju zagłębiem surowcowym. Jednak przykład krajów arabskich czy nawet bliskiej nam geograficznie Rosji pokazuje, że z surowców można żyć (albo szachować nimi inne kraje).  Warto więc spojrzeć, które państwa na surowcowej mapie świata prezentują się najlepiej. I jakie rezerwy są ich udziałem. 

Kraj z socjalizmem w tle

Na ostatnim miejscu tej czołowej dziesiątki krajów jest Wenezuela. Państwo borykające się ze sporymi kłopotami ekonomicznymi posiada przede wszystkim ropę naftową. Według danych różnych światowych organizacji zasoby naturalne w tym kraju są warte ponad 12 bln dolarów. Sporo, zważywszy na 30-milionową populację, co daje prawie 400 tys. na jednego mieszkańca. Pierwsze miejsce zajmuje oczywiście ropa naftowa, której zasoby szacowane są na ponad 300 mld baryłek ropy i w opinii wielu analityków są największe na świecie. Przeliczając to po obecnym kursie, wartość tych zasobów przekracza 18 bln dolarów, czyli wyraźnie więcej niż szacunki międzynarodowe. Oczywiście kurs to kurs, a łatwość dostępu do ropy po jakimś czasie może nie być taka sama. Tym niemniej bogactwo Wenezueli, przynajmniej to teoretyczne, uzupełniają jeszcze gaz ziemny w ilości 5,6 bln metrów sześciennych. To sporo, choć pod względem gazu ziemnego południowoamerykański kraj ustępuje i to znacznie Rosji czy Katarowi. 

Oczywiście Wenezuela to nie tylko surowce energetyczne. To także diamenty czy boksyty oraz złoto i żelazozawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się