​Narada sędziowskiej elity z politykami PO

numer 1896 - 07.12.2017Polskawymiar sprawiedliwości Portal Niezależna.pl dotarł do filmu, który pokazuje kulisy spotkania zorganizowanego w lipcu br. przez totalną opozycję przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości.

W filmie widać, jak z biura krajowego Platformy Obywatelskiej przy ul. Wiejskiej, nieopodal gmachu Sejmu, wychodzi wraz z politykami PO sędziowska elita. W tej grupie byli: I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, Dariusz Zawistowski i Andrzej Żurek z ­KRS-u, Krystian Markiewicz, szef stowarzyszenia Iustitia, a także prof. Adam Strzembosz oraz prof. Andrzej Rzepliński.

Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości zmierzają w zwartej grupie do Sejmu, w otoczeniu polityków PO: Grzegorza Schetyny, Borysa Budki, Krzysztofa Brejzy, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i innych posłów tej partii. Ta nieujawniana dotąd wizyta sędziów w siedzibie PO pokazuje, jak rzekomo apolityczni sędziowie nieformalnie dogadują się z politykami PO. 

Również spotkanie w Sejmie, na które udali się z siedziby Platformy sędziowie wraz z politykami, okazało się nie do końca formalne. PO przedstawiała to wydarzenie jako wysłuchanie publiczne. 

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda powiedział, że chciałby, aby marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił się do lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o wyjaśnienie, czy tak wygląda niezależność sądów w Polsce.

Wiceszef Platformy Borys Budka, którego widać na upublicznionym przez portal Niezależna.pl nagraniu, zapewnił, że lipcowe spotkanie nie było tajną ani nieformalną naradą.Autor: Maciej Marosz