​Bitcoin i inne szaleństwa (1)

numer 1948 - 10.02.2018Gospodarka

MODA NA ZARABIANIE Kryptowaluty to coś, co wielu uważa za bańkę spekulacyjną. Nie pierwszą i nie ostatnią, choć na pewno wyjątkowo oryginalną. Jednak dawniej wcale nie było lepiej. Najlepszym przykładem tego boom na tulipany 400 lat temu czy XIX-wieczny zachwyt koleją.

Bitcoin to kryptowaluta, której powstanie i emisja związane są ze specyficznymi programami komputerowymi. Kryptowaluty na ogół nie są legalnym pieniądzem, choć w niektórych miejscach na świecie tak się je traktuje. Fenomenem ich są przede wszystkim mocne zmiany kursów. Sam bitcoin w relacji do złotego zyskał w ostatnich dwunastu miesiącach ponad 400 proc., co już powinno zwrócić uwagę. Wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie ostatni miesiąc, w którym ta pseudowaluta (stan na 6 lutego) traciła ponad 50 proc. Duże wahania w wartości bitcoina najlepiej świadczą, że od lepiej się trzymać od niego z daleka, bo skala zmian nie jest poparta żadnymi danymi ekonomicznymi. Jednak bitcoin to nie pierwsze i zapewne nie ostatnie finansowe szaleństwo. I pewnie podobnie jak w wypadku innych podobnych historii skończy się ona dla wielu w nie najlepszy sposób.

W Niderlandach w latach 1637–1638, a więc prawie 400 lat temu, doszło do prawdziwego boomu na tulipany. Historia znana wszystkim choćby z serialu „Był sobie człowiek” pokazuje, że ludzie zawsze gonią za łatwym zyskiem i wierzą w to, co nie zawsze jest rozsądne. Tulipany osiągały astronomiczną cenę, a słynny „The Viceroy” kosztował ponad 4 tys. florenów. To były ogromne pieniądze, przeciętne ubranie kosztowało wtedy ponad 40 razy mniej! Według danych analityków ówczesny 1 floren to ponad 10 współczesnych euro, co tylko pokazuje skalę tulipanowego szaleństwa. Skończyło się ono bardzo szybko, a ceny tulipanów spadły w niektórych przypadkach nawet stukrotnie.

XIX wzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się