Stopy pozostały bez zmian

numer 1973 - 12.03.2018Gospodarka

WALUTY Tydzień stał pod znakiem stóp procentowych. Te ani drgnęły. Jednak na rynku wcale nie było nudno. CAD umocnił się do dolara, a stratę odnotowały euro i frank.

Ubiegły tydzień stał pod znakiem decyzji w zakresie stóp procentowych. Decyzji – to może zbyt szumnie powiedziane, bo ani Bank Rezerw Australii we wtorek, ani dzień później Rada Polityki Pieniężnej i Bank Kanady nie dokonały żadnej zmiany w tym zakresie. Oczywiście najistotniejsze miało nastąpić w czwartek – jednak postawa Europejskiego Banku Centralnego czy wcześniejsza nocna decyzja z Tokio okazały się analogiczne.

Waluta australijska zareagowała na utrzymanie poziomu stóp osłabieniem relacji do dolara. Potem było już lepiej, lecz to efekt osłabienia dolara. Relacja AUD do euro po trzech dniach to także nieznaczna poprawa. Cały zaś tydzień już po maratonie zebrań rad banków centralnych przyniósł ponadprocentowy wzrost do USD, co jednak nie niweluje słabego trendu rozpoczętego na początku lutego.

Złoty na decyzję Rady Polityki Pieniężnej nie zareagował, co nikogo nie zaskoczyło. Jednak później zaczął tracić i przekroczył kurs 3,4 zł za dolara.

Dolar kanadyjski na decyzję swojego banku centralnego zareagował gwałtownie, osłabiając kurs w relacji do dolara. Ponownie za dolara płacono 1,3 CAD. Ale tylko chwilowo, bo potem CAD znowu zyskał na wartości, kończąc tydzień umocnieniem do USD.

Dla euro oczekiwanie na czwartkową decyzję EBC było nacechowane wyraźnym umocnieniem. We wtorek europejska waluta przekroczyła poziom 1,24 dol. Środa pozwoliła na utrzymanie mocnego kursu. Czwartek to był czas oczekiwania na decyzję EBC. Do godz. 13.45 kluczowa para poruszała się bardzo spokojnie, by potem szybko zyskać. Po godz. 14.30, wraz z konferencją prasową zarządu banku, euro systematycznie traciło na wartości. Ówczesny dzienny wynik to spadek EUR

/USD o 0,8 proc., a dzienne wahania to prawie 150 pipsów. W czwartek traciło nie tylko euro, lecz także funt i frank szwajcarski – za dolara płacono ponad 95 centymówzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się