​Reakcja giełd na globalną politykę

numer 2002 - 16.04.2018Gospodarka

GIEŁDA Warszawa mocna dzięki czołowej dwudziestce. Europa na plusie. Na sporym minusie Moskwa po reakcjach rynku na amerykańskie sankcje. Na GPW mocne banki i energetyka. W sobotę rozpoczął się atak na Syrię.

Rynek przez pierwszą część tygodnia reagował na sankcje nałożone przez Biały Dom na rosyjskich oligarchów. Następnie do głosu doszła globalna polityka i przekonanie o możliwej interwencji USA w Syrii. Te przypuszczenia w znacznym stopniu okazały się płonne i czwartkowe notowania indeksy większości parkietów zakończyły na plusie. Ostatnia sesja to lekka poprawa w Europie i osłabienie w USA, co nie zepsuło dobrego obrazu tygodnia.

Wydarzeniem tygodnia był na pewno giełdowy kryzys moskiewski i bardzo mocny spadek indeksu RTS na początku tygodnia. Później było już lepiej, ale cały tydzień dla RTS denominowanego w dolarach to spadek o ponad 10 proc. Stracił także drugi wskaźnik, czyli MOEX denominowany w rublach, jednak tu obniżka była znacznie mniejsza i wyniosła 4,7 proc. Różnica między obu wskaźnikami to zarazem obraz osłabienia rosyjskiej waluty.

Azja tygodniowe notowania zamknęła na plusie. Nikkei zyskał prawie 1 proc., a odczyt chińskiego indeksu SHC to wzrost o 0,9 proc. W wypadku obydwu parkietów dane ekonomiczne pozostawały w normie. Japońskie odczyty bilansu płatniczego czy zamówień przemysłowych niespecjalnie mogły zaskoczyć inwestorów. Także kurs jena w relacji do dolara po części umacniał japoński eksport. Inaczej było w Chinach, gdzie opublikowany w piątek bilans handlowy po raz pierwszy od lutego ub.r. wykazał deficyt, co można wiązać z chińską przerwą noworoczną. Może jednak niepokoić wyraźna różnica w stosunku do prognoz. Także indeks China A50 grupujący najważniejsze firmy odnotował przecenę, co oczywiście analitycy wiązali z relacjami z USA.

Niekwestionowanym liderem tygodniowych zmagań w całej Azji był indeks Hang Seng, który zyskał ponad 3,3 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->-->