Mocne PKB nie pomogło

numer 2026 - 16.05.2018Gospodarka

GIEŁDA Na czerwono w połowie sesji. Tauron i Azoty z rocznym minimum. WIG20 w walce o 2300 pkt. Europa lepiej, ale bez jednolitego kierunku. W tle umiarkowane dane o gospodarce w krajach strefy.

Poniedziałek Warszawa zakończyła nieznacznym spadkiem indeksu WIG20, co częściowo rekompensował wzrost wskaźnika średnich firm. W Europie widoczna była liczebna przewaga zielonego koloru, ale trzy najważniejsze parkiety zanotowały nieznaczną obniżkę. DAX30 znowu znalazł się poniżej 13 tys. pkt. Sporo, bo ponad 2,5 proc., zyskały akcje w Budapeszcie. W USA Dow Jones zakończy dzień na plusie, ocierając się o poziom 25 tys. pkt, a najlepiej zaprezentował się United Health zyskujący prawie 2 proc.

Wtorek na azjatyckich parkietach przebiegał pod znakiem chińskich danych z zakresu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Te pierwsze okazały się lepsze, niż zakładali analitycy, te drugie słabsze, a sam indeks po publikacji stracił na wartości. Końcówka notowań była wyraźnie lepsza i SHC zakończył dzień wzrostem o 0,6 proc. Nikkei przy słabym jenie stracił 0,2 proc., a większą przecenę odnotowano w Seulu i Hongkongu.

Europa po 20 min prezentowała nieznaczny spadek. Indeks Euro Stoxx 50 tracił 0,17 proc., a nieco większą obniżkę notowały akcje we Frankfurcie. Warszawa niestety prezentowała się słabiej – WIG20 zniżkował o prawie 0,6 proc. W tle europejskich notowań było oblikowanie danych o niemieckim PKB, które za pierwszy kwartał okazały się słabsze, niż się spodziewano.

Na GPW o przeszło 3 proc. zniżkował Tauron, kontynuując poniedziałkowy spadek i zbliżając się do rocznego minimum. CCC tracił ponad 2 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się