Dobry nastrój nie opuszcza GPW

numer 2045 - 08.06.2018Gospodarka

GIEŁDA Warszawa znowu znalazła się nad kreską. Dobrze radziły sobie energetyka i sektor paliwowy. Europa rano była na plusie, ale potem nie radziła sobie tak dobrze. Na GPW mocny i aktywny był Lotos.

Zachód kontynentu tym razem był górą, bo w środę akcje na GPW nieznacznie straciły na wartości, choć WIG20 zamknął dzień symbolicznym wzrostem o 0,03 proc. O ile energetyka, górnictwo czy sektor paliwowy świeciły się na zielono, o tyle wyraźny spadek był udziałem banków, których indeks stracił ponad 0,6 proc.

Europejska zieleń nie była zbyt silna, ale za to notowania w USA były wyjątkowo udane. DJIA zyskał 1,4 proc., co pozwoliło przełamać poziom 25 tys. pkt i zbliżyć się do najwyższego odczytu z okresu trzech miesięcy. Bardzo dobrze zaprezentowały się walory Boeinga zyskujące ponad 3 proc., które kursem 371 dol. ustanowiły historyczny rekord. Indeks Nasdaq Composite zbliża się do poziomu 7700 pkt. Podobną wartość ma indeks FTSE 100. Jednak trzy lata temu londyński wskaźnik miał 6500 pkt, a Nasdaq Composite zaledwie 5 tys. pkt, co pokazuje, przynajmniej częściowo, jak wiele zyskały firmy w USA związane z nowymi technologiami.

Azja wczorajsze notowania zakończyła na plusie, a wyraźna poprawa widoczna była w Tokio i Seulu. Słabiej zaprezentowały się za to akcje w Szanghaju – indeks SHC tuż przed godz. 9 nieznacznie tracił. Europy nie opuszczała więc na starcie pewna dawka optymizmu, a poranne dane ekonomiczne dawały nadzieję na udany początek dnia. Potwierdziły to pierwsze minuty, gdy wszystkie indeksy notowały wzrosty. Po dwóch kwadransach gry sytuacja była jeszcze lepsza. Mediolan zyskiwał ponad 1,1 proc., a jeszcze lepszy odczyt notowany był w Madryciezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się