Warszawa na minusie po środowym odpoczynku

numer 2104 - 17.08.2018 Gospodarka

Giełda Giełdy europejskie w środę były w czerwonej tonacji. Wczoraj nastąpiło odreagowanie, ale niezbyt silne. Na GPW nastąpiły spadki po środowej przerwie. W dół poszły notowania KGHM i spółek naftowych.

Środa pokazała, że Europa w dalszym ciągu nie potrafi się wyrwać z nie najlepszego trendu ostatnich tygodni. Przed południem przeważały spadki, a zyskujący Frankfurt notował jedynie wzrost o 0,2 proc.

Druga część dnia była znacznie gorsza, gdyż straty na czołowych rynkach przekraczały poziom 1 proc., a parkiet moskiewski ważony dolarem tracił ponad 2,1 proc. Jeszcze gorzej było nad Bosforem, gdzie spadki były bliskie poziomu 3 proc. Tak duża środowa przecena w Europie to efekt przede wszystkim obaw o rynek walutowy, na którym europejskie waluty przynajmniej do godz. 16 traciły coraz bardziej.

Spadki w USA zanaczyły się na obu rynkach, jednak mocniejsza przecena widoczna była na parkiecie Nasdaq, gdzie indeks Composite stracił 1,3 proc. Na Wall Street, gdzie było nieco lepiej, najsłabiej zaprezentowały się walory Chevrona tracące ponad 3 proc.

Azja czwartkowe notowania zamknęła bez wyraźnego sygnału. Nikkei, podobnie jak wskaźnik z Sydney, jedynie symbolicznie zmienił swoją wartość, a mocniejsza przecena widoczna nastąpiła w Seulu, gdzie spadek KOSPI przekroczył 0,8 proc. Co ciekawe, Tokio otrzymało kiepskie dane handlowe (deficyt na poziomie 2,2 mld dol.), a Seul odwrotnie, bo tu lipcowy odczyt przyniósł nieznaczną nadwyżkę.

Początek notowań w Europie to zielony kolor na tych parkietach, które we środę pracowały. Odmienny kierunek widoczny był w Warszawie i Mediolanie, gdzie indeksy znajdowały się na minusie. Po kilku minutach spadek WIG20 wynosił aż 0,8 proc., co oczywiście było słabym prognostykiem na cały dzień, zwłaszcza że Europa po początkowym wzrostowym impulsie zdawała się zawracać na południe.

Po półgodzinie gry sporymi wahaniami na Ubi Banca zaskakiwał nieco Mediolan. Wahania jak na tak krótki czas przekraczały poziom 3 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama