​Stopy bez zmian

numer 2128 - 14.09.2018Gospodarka

WALUTY Ani ECB, ani Bank Anglii nie zaskoczyły inwestorów. Euro po godz. 13 stabilne wobec dolara. Złoty bez większej reakcji. Turecka lira z silnym wzrostem.

Środa nie przyniosła dramatycznych zmian na rynku walutowym. Te największe widoczne były dla walut australiskiej i nowozelandzkiej, które wyraźnie zyskały na wartości, nadrabiając przynajmniej częściowo spadki z ostatnich dni.

Obraz z antypodów pokazał, że dolar był w defensywie, co potwierdziły także odczyty dla franka, euro i funta. Europejska trójka odnotowała wzrosty do waluty USA przekraczające poziom 0,2 proc. Także złoty poprawił swój odczyt i zyskał do dolara 0,19 proc., a środowy wzrost był już trzecim z kolei.

Opublikowana w środowy wieczór beżowa księga nie miała szczególnego wpływu na notowania. Dane zawarte w dokumencie wskazywały na spokojny wzrost gospodarki amerykańskiej i podobny kierunek inflacji, co nie zaskoczyło analityków. Powodem do obaw dla bankowców są oczywiście relacje amerykańsko-chińskie. Jednak kluczowe zagadnienie, czyli szanse na grudniową podwyżkę stóp procentowych, po publikacji księgi się nie zmieniły i wynoszą aż 81 proc.

Wczoraj tuż przed otwarciem giełdowych parkietów w Europie czołowa para rynku notowała jedynie symboliczną zmianę, a nieco słabiej prezentował się funt tracący 0,1 proc.

Niejednoznaczne otwarcie na giełdach uwidoczniło się także na rynku walutowym. Kwadrans po godz. 9 eurodolar poruszał się w zaledwie kilkupipsowym przedziale, a opublikowane odczyty inflacji CPI dla Francji i Niemiec (odpowiednio 2,3 proc. i 2 proc.) nie miały już znaczącego wpływu, co nie powinno dziwić, zważywszy, że ich wartość była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Na Dalekim Wschodzie lepiej prezentował się juan, który w oczekiwaniu na przełom w relacjach z USA zyskiwał do dolara aż 0,25 proc. Nie zmieniało to jednak długoterminowego trendu, który po spadkach chińskiej waluty w czerwcu i lipcu od sierpnia jest coraz bardziej horyzontalny. A to może sugerować, że inwestorzy przyzwyczaili się już do obecnej sytuacji.

Turecka lira, która czekała na decyzję banku centralnego w zakresie stóp procentowych, przed godzzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->