Mocno do góry o godz. 13

numer 2128 - 14.09.2018Gospodarka

GIEŁDA Europa na plusie. GPW z dużym wzrostem w połowie sesji. Mocne KGHM i dawne BZ WBK. Obroty mniejsze niż w środę. We Frankfurcie i w Paryżu silny sektor samochodowy.

Warszawska giełda nie jest w stanie odzyskać formy. O ile pod koniec ubiegłego tygodnia indeks WIG20 wynosił 2257 pkt, to po środowych notowaniach znajdował się o 47 pkt niżej. A to sporo. Środowa sesja przyniosła giełdowej elicie przecenę o 1,7 proc. Fatalnie zaprezentowały się banki, których indeks stracił ponad 3 proc.! Małe i średnie firmy także zanotowały spadki (i kolejne minima). WIG stracił 1,2 proc., a obroty na parkiecie wyniosły ponad 1,2 mld zł, co może napawać sporym niepokojem.

Europa zaprezentowała zupełnie inny obraz – poza Budapesztem parkiety odnotowały wzrosty. DAX30 przełamał poziom 12 tys. pkt, a wyjątkowo dobrze spisała się giełda paryska, gdzie indeks zyskał 0,9 proc. Co ciekawe, notowaniom nie towarzyszyły żadne pozytywne dane ekonomiczne.

W USA widoczne były odmienne kierunki na obu parkietach i symboliczne zmiany indeksów. DJIA nadal nie może przełamać poziomu 26 tys. pkt na zamknięciu, choć przez sześć ostatnich sesji odnotował wyższą wartość w czasie notowań. Udany dzień miał Boeing, którego walory zyskiwały ponad 2,3 proc.

Japoński Nikkei zyskał prawie 1 proc., osiągając najlepszy odczyt we wrześniu, a przed godz. 9 wyraźne wzrosty notowano na parkietach w Szanghaju i Hongkongu. Zielony kolor na tym pierwszym rynku to może efekt sugestii Stevena Mnuchina (sekretarz skarbu USA), że strona amerykańska chce dojść do porozumienia na temat relacji handlowych z Chinami.

Warszawa giełdowe zmagania rozpoczęła w czwartek z animuszem, bo już po kilku minutach indeks WIG20 zyskiwał ponad 1 proc. Tak dobre otwarcie po części było zaskakujące, bo główne indeksy kontynentu prezentowały się stosunkowo niemrawo, notując tylko symboliczne zmiany.

Na GPW po trzech kwadransach gry atmosfera w dalszym ciągu była niezła, choć sytuacja średnich firm była wyraźnie słabsza niż giełdowej elity. W czołowej dwudziestce bardzo dobry początek dnia miały walory KGHM, które drożały ponad 3,6 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->