Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Europa traci, WIG20 walczy o 1900 punktów

Dodano: 30/04/2016 - numer 1408 - 30.04.2016
GIEŁDA \ W Europie zanotowano spadki, rynek warszawski stał lepiej. Sektor małych spółek poszedł do góry. Niestety przełamania na światowych parkietach nie ma. Taki sygnał płynął z rynków po godzinie notowań. Zarówno nasz parkiet, jak i największe parkiety w Europie o godz. 10 były na minusie. Podobnie jak Europa, zniżkowała prawie cała Azja (tracąca mocno w czwartek Japonia, w piątek nie handlowała), a to wszystko jest w pewnym stopniu reakcją na notowania w USA, gdzie we czwartek indeks DJIA stracił 1,17 proc., a indeks rynku elektronicznego 1,19 proc. Mocne uderzenie w USA pod koniec tygodnia nie dodało optymizmu. W południe zarówno nasz parkiet, jak i rynki europejskie były na minusie. WIG20 wyraźnie poniżej 1900 pkt. Czwartkowa „obrona” i końcowe wydźwignięcie do poziomu prawie 1900 pkt (zabrakło tylko 2 pkt), a wczoraj w południe indeks osiągnął minimum, czyli 1878 pkt. Pod względem spadków Warszawa była w europejskiej normie, bo liderzy w tym czerwonym peletonie to Paryż 1,4 proc. w południe i Amsterdam 1,2 proc. Druga połowa giełdowego dnia na rynkach europejskich nie przyniosła większych zmian. Dominowała tendencja spadkowa, a na plusie był jedynie rynek w Kopenhadze (na plusie i to mocnym był lider produkcji turbin wiatrowych Vestas Wind System). Na naszym parkiecie było zdecydowanie lepiej i przed godziną 15 indeks zbliżył się do poziomu 1900 pkt. W trzy godziny rynek zyskał ponad 20 pkt! Zwyżkowały – i to mocno – KGHM – ponad 2 proc. oraz Energa 1,7 proc. Dla spółki z Lubina to efekt mocno drożejącego surowca i w znacznym stopniu to właśnie podniosło indeks rynkowy. Końcówka notowań to bardzo trudny czas dla Europy, gdzie nastąpiły coraz mocniejsze spadki. DAX 30 traci ponad 2,3 proc., a indeks londyński 1,1 proc. Zwyżkujący rynek w Kopenhadze także na minusie. Nasz rynek nie jest w tym trendzie i o 16.30 główny indeks traci 0,1 proc. Na uwagę zasługują walory tworzące indeks sWIG80. To mniejsze spółki naszego parkietu, a jeśli popatrzy się na wykres, to widać, że ostatnie miesiące są niezwykle udane. Obroty, co prawda nie są najwyższe, ale w ciągu ostatnich trzech miesięcy indeks zyskał aż 12 proc., a indeks odwrócił spadkowy trend. Oby ta tendencja potrwała dłużej i dotyczyła także największych spółek z warszawskiego parkietu.
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze