​Pallad znowu drożeje

numer 2277 - 14.03.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa wciąż zyskuje. Metale szlachetne także drożały. Inwestorzy czekają na decyzję Izby Gmin, a także działania USA w stosunku do OPEC.

Poniedziałek i wtorek przyniosły umocnienie paliwa, jednak to wtorkowe było raczej symboliczne ze zdecydowanie słabszą końcówką notowań. Wtorkowe dane o zapasach zaskoczyły analityków, bo te spadły w USA o ponad 2 mln baryłek, choć analitycy zakładali ich wzrost. Wieczorny odczyt nie pozostał bez wpływu na wczorajszy poranek, bo tuż po godz. 7 ropa drożała, testując poziom 67 dol. Na rynku pojawiła się informacja, że jeśli amerykańska ustawa NOPEC wejdzie w życie, to OPEC nie gwarantuje utrzymania obecnej polityki w zakresie cen ropy i poziomów produkcji. Jak na razie nie miało to wpływu na notowania, ale to, że USA przygotowują broń, która pozwoli na karanie producentów za manipulację cenami, jest kolejnym czynnikiem ryzyka. Prezydent Trump powiedział nawet w ub.r., że ropa powinna kosztować ok. 30 dol., a wyższy kurs jest efektem polityki OPEC. Obecny kurs wynosi jednak ponad dwa razy więcej, a fakt, że USA ogłaszają kolejne sankcje wobec Wenezueli, dodatkowo umocnił kurs paliwa.

Poniedziałek i wtorek przyniosły także umocnienie miedzi, która znowu przekroczyła kurs 290 centów. Metal znowu znalazł się w przedziale od 2,9 do 3 dol. za funt, kontynuując rozpoczęty przed miesiącem horyzontalny trend. Od stycznia miedź zyskała ponad 10 proc., ale ten wzrost to przede wszystkim efekt umocnienia w styczniu i w pierwszej połowie lutego. Dla miedzi bieżący tydzień wydaje się dobry. Nikiel zaś nie potrafi się wyrwać ze spadkowego trendu rozpoczętego w ubiegłą środę. 6 marca tona kosztowała ponad 13 700 dol., a wczoraj po godz. 8 jej cena wynosiła mniej niż 13 tys. dol.

Przed godzzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->