​Nadal poniżej 1600 pkt

numer 2631 - 13.05.2020Gospodarka

GIEŁDA Azja z przewagą czerwonego koloru. Europa z niepewnym i zmiennym przedpołudniem. Warszawa podobnie. Spora aktywność na CD Projekcie. Wieloletnie minimum Santander PL.

Poniedziałek w całej Europie zaczął się dobrze. Jednak z każdą godziną sytuacja stawała się coraz gorsza. Indeksy już przed południem były podświetlone na czerwono, a przed nowojorskim otwarciem spadki osiągnęły poziom wyższy niż 1 proc. WIG20 niezbyt długo bronił się przed obniżką poniżej 1600 pkt. Niestety od godz. 12.30 sytuacja była już gorsza i przed godz. 14 wskaźnik znalazł się nawet blisko 1580 pkt. Koniec dnia to nieco lepszy wynik i indeks stracił 1,2 proc. Znacznie lepszy obraz był widoczny w pozostałych segmentach, a wskaźnik małych firm zamknął dzień nawet umocnieniem o 0,6 proc. W elicie parkietu jedynie cztery spółki zamknęły dzień na plusie, a gdyby nie wzrost CD Projektu o 2,2 proc., obraz dnia byłby znacznie gorszy. Europa również zawiodła. Indeks Euro Stoxx stracił ponad 0,8 proc., a wyjątkowo dużo, bo ponad 1,3 proc., straciły akcje w Paryżu. Bardziej wyraźny spadek widoczny był w Madrycie.

Nowy Jork podobnie jak Europa pozbawiony danych ekonomicznych zamknął dzień spadkiem na Wall Street i umocnieniem na drugim parkiecie. Dla rynku Nasdaq wzrost o 0,8 proc. to już szóste z rzędu umocnienie, co jak na niepewne czasy jest sporym wydarzeniem. Indeks od piątku znajduje się powyżej 9 tys. pkt.

Wtorek przyniósł osłabienie na azjatyckich parkietach, czemu nie towarzyszyły jednak żadne dane ekonomiczne, ale jedynie niepewność w stosunku do pandemii w krajach Dalekiego Wschodu. Europa otrzymała więc zły sygnał, który częściowo potwierdził obraz rynku terminowego. Znalazło to potwierdzenie już po godz. 9, gdy większość indeksów była podświetlona na czerwono. WIG20 to jednak lepszy obraz, bo tu po kilku minutach indeks zyskiwał prawie 0,3 proc. Podobnie jak w poniedziałkowy poranek udany początek sesji miały spółki telekomunikacyjnezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama