CBA szpieguje Polaków

BEZPIECZEŃSTWO \ PORTAL WIKILEAKS POTWIERDZA INFORMACJE „GAZETY POLSKIEJ”

Numer 1165 - 14.07.2015Temat DniaPrzed Centralnym Biurem Antykorupcyjnym nie ukryje się żaden użytkownik komputera. Biuro zakupiło najwyższej klasy oprogramowanie szpiegowskie, które pozwala śledzić nawet zakodowane kanały komunikacji cyfrowej oraz przeszukać zdalnie twardy dysk komputera. O zakupach CBA pierwsza informowała „Gazeta Polska”. Teraz potwierdził to portal WikiLeaks, publikujący m.in. tajne dokumenty rządów różnych krajów świata.

Już w lutym tego roku „Gazeta Polska” alarmowała, że Centralne Biuro Antykorupcyjne kupiło oprogramowanie szpiegujące Remote Control System (RCS) od włoskiej firmy Hacking Team. Teraz WikiLeaks udostępniło korespondencję funkcjonariusza CBA z przedstawicielem spółki we Włoszech, z której można ustalić przebieg współpracy w tworzeniu programu do inwigilacji Polaków.
RCS – nazywany także „Da Vinci” – to wyrafinowane oprogramowanie szpiegowskie (spyware), służące do atakowania i monitorowania komputerów oraz smartfonów. W przeciwieństwie do innych tego typu programów za pomocą RCS można nadzorować nawet zakodowane kanały komunikacji, takie jak Skype, tzw. bezpieczne skrzynki e-mail i narzędzie Pretty Good Privacy do szyfrowania korespondencji. Jak chwalą się twórcy programu, Remote Control System umożliwia śledzenie (w czasie rzeczywistym!) przeglądanych stron internetowych, kasowanych, zamykanych i otwieranych programów, a także uderzeń w klawiaturę.
Już na początku 2014 r. „GP” ujawniła fakt kupna trzy lata wcześniej przez CBA szpiegującego oprogramowania, powołując się na kanadyjski raportzawartość zablokowana

Autor: Olga Alehno


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama