Dzień wolności podatkowej (1)

numer 1775 - 15.07.2017Gospodarka

FISKALIZM Dzień wolności podatkowej to niekiedy barometr kierunku, w jakim zmierza finansowa relacja państwo–obywatel. Także na świecie ocena relacji podatków do PKB mówi wiele o konstrukcji państwa.

Podatki, ach, podatki! Oczywiście nikt za nimi nie przepada, ale te niestety istnieją od zarania państwowych organizmów. Także i dzisiaj ich wielkość czy raczej podnoszenie odbija się ujemnie na ocenie rządzących. Być może dlatego na świecie istnieje coś takiego jak dzień wolności podatkowej (Tax Freedom Day). W uproszczeniu to data, od której przeciętny Kowalski (Smith i Schmidt także) nie płaci już na państwo, a wszystko, co zarobi, pozostaje dla niego. To oczywiście tylko pewien symbol, bo podatki płaci się zawsze, czego przykładem jest przede wszystkim VAT. Także przy ocenie tego dnia zapomina się często o odwrotnych transferach. Ale ta umowna data wiele mówi o tym, jak funkcjonuje państwo i jak zmieniał się w ciągu lat jego fiskalizm. Polska także ma swój dzień wolności podatkowej, który w tym roku według obliczeń Centrum Adama Smitha wypadł 9 czerwca i jest to najlepszy wynik w historii tego wskaźnika. Wskaźnika, który wyliczany jest od 1994 r., a więc w przyszłym roku zostanie podany po raz dwudziesty piąty.

Stany Zjednoczone, będące nadal swoistą oazą wolnego rynku, publikują wskaźniki oceniające fiskalizm państwa od bardzo dawna. Czasopismo „Forbes” opublikowało nawet badania oceniające ostatnie stulecie. Również Bank Światowy publikuje dane na temat podatkowych przychodów i ich relacji do PKB. kierunek obu spojrzeń jest zbliżony i wskazuje na sytuację w USA także pod kątem wpływu zjawisk globalnych na decyzje rządzących. U zarania XX w., w 1910 r., dzień wolności podatkowej przypadał już w połowie stycznia. Dokładnie 19 stycznia. Potem było już zdecydowanie gorzej, bo podatki musiały wzrastać. I wojna światowa i amerykańskie zaangażowanie wymusiły podniesienie podatków. A jeśli wierzyć publikowanym danym, to w 1918 r. podatek dochodowy przekraczał poziom 70 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się