Baryłka znowu droższa

numer 2348 - 08.06.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa z widocznym odreagowaniem. W tle OPEC i naturalna korekta. Złoto słabsze, ale w dalszym ciągu bardzo mocne.

Środa to znaczące osłabienie ropy naftowej. Paliwo brent straciło ponad 2 proc., a pewien wpływ na to miały rosnące o ponad 6 mln baryłek zapasy. Tuż po publikacji za baryłkę płacono bowiem mniej niż 59,5 USD i, gdyby nie udana końcówka, wynik dnia byłby zapewne znacznie gorszy. Czwartek wraz z oczekiwaniem na dane z amerykańskiej gospodarki przyniósł odreagowanie. Ropa brent zyskała ponad 1,7 proc. Sporo, ale jeszcze przed miesiącem baryłka brent kosztowała o ponad 10 USD więcej. Umocnienie ropy, mające silne przedłużenie w piątkowy poranek (wzrost ropy o kolejne 1,3 proc.) to także efekt sugestii, że OPEC może przesunąć o kolejne kilka miesięcy memorandum na ograniczenia w produkcji ropy.

Miedź ostatnie dni miała podobne do ropy. Tu również trudno mówić o wyraźnym umocnieniu. Wczoraj tuż przed godz. 8 funt metalu kosztował 265,7 centów, co oznaczało, że bilans pięciu dni może okazać się wzrostowy. Miedź nie była wyjątkiem, bo także nikiel i aluminium zyskiwały na wartości. Jednak kursy obu metali w dalszym ciągu poruszają się w spadkowym trendzie.

Wraz z drożejącą ropą poruszał się także węgiel, który nadal znajduje się poniżej kursu 60 USD za tonę, a to oznacza, że pozostaje w spadkowym trendzie. Czwartek przyniósł jednak umocnienie o 0,7 proc.

W środę złoto było bardzo mocne i za uncję płacono prawie 1350 USD. Druga część dnia była już nieco słabsza i metal zakończył dzień kursem 1333 USD, by w czwartek ponownie (i po raz siódmy z rzędu) zyskać na wartości. Wczorajszy poranek przyniósł osłabienie i kurs metalu znowu był niższy od palladu.

Ostatnie dni ciekawe były także w segmencie soft. Kawa we wtorek osiągnęła kurs 106 centów za funt, czyli najlepszy wynik od styczniazawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama