Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Dlaczego istnieją giełdy?(2)

Dodano: 05/03/2016 - Numer 1361 - 05.03.2016
MAKROEKONOMIA \ Co daje spółce bycie na giełdzie? Czy potencjalne korzyści przeważają nad zagrożeniami? Bardzo istotną zaletą jest pozycja rynkowa. Bycie na giełdzie, w wypadku takiego rynku jak nasz, gdzie na rynku notowań ciągłych jest ponad 480 spółek, to także możliwość porównania się z innymi. Spojrzenie na to, jak funkcjonuje konkurencja działająca w podobnej bądź zbliżonej branży, jakie decyzje podejmuje w zakresie inwestycji kapitałowych, (bo tego typu sprawy, jak nabywanie udziałów tworzących kontrolę nad innymi podmiotami, są jawne), jaki ma portfel zamówień, jaką ma stopę zwrotu z inwestycji. Łatwiejszy dostęp do kredytów. Firma giełdowa z racji pozycji i codziennej wyceny jest z reguły lepiej postrzegana przez sektor bankowy. Często takie podmioty dostają kredyty na lepszych warunkach, a zabezpieczenia kredytu są mniejsze. Szczególną zaletą jest możliwość zbycia posiadanych walorów przez właścicieli, a także i tych, którzy założyli spółkę. Wprowadzając ją na giełdę, mają możliwość zbycia posiadanych pakietów akcji, (jeśli nie w całości, to chociażby w części, by nie utracić kontroli) po lepszych cenach. To jest istotne zwłaszcza w wypadku małych podmiotów, gdzie wprowadzenie do obrotu to także szansa na znaczne poszerzenie akcjonariatu. Postrzeganie przez partnerów gospodarczych. Zaufanie do firm podlegających obowiązkom regulacyjnym jest większe niż do innych. Fakt podlegania pod nadzór finansowy stwarza wrażenie większej solidności i przejrzystości działania. Jest to istotne zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych partnerów. Emisja obligacji. To specyficzna zaleta. Na giełdzie notowane są obligacje skarbowe, komunalne, korporacyjne. Nie trzeba, aby emitent, czyli spółka, sama była notowana. Jednakże, co naturalne, w takiej sytuacji, gdy sama spółka jest notowana, zaufanie do jej papierów powinno być większe, gdyż inwestorzy znają emitenta i mogą samodzielnie ocenić na podstawie kursów giełdowych ryzyko niewypłacalności. A czy są wady? Oczywiście, że tak. Najprostsza i odczuwalna to jednak koszty. Zwłaszcza na początku, gdy wprowadza się spółkę na giełdę. Druga istotna wada to ryzyko utraty kontroli nad firmą. Istnieją wrogie przejęcia, czyli wezwania na sprzedaż akcji, czyli sytuacje, w których dotychczasowi właściciele po kolejnych emisjach akcji, niemający pakietu większościowego, mogą utracić kontrolę nad spółką. A co daje giełda inwestorom, którzy chcą, mogą i lubią inwestować? Inwestycja w spółkę notowaną pod wieloma względami jest po prostu łatwiejsza. Można to tak naprawdę zrobić z domu, w ogóle z niego nie wychodząc. Wystarczy posiadać odpowiedni rachunek maklerski. Gdyby ktoś chciał nabyć akcje spółki nienotowanej musiałby zapewne podpisać stosowną umowę ze sprzedawcą (który musiałby zapewne zapłacić jeszcze podatek), aby niekiedy objąć w formie fizycznej wyemitowane papiery. Bo trzeba pamiętać, że walory spółek publicznych są zdematerializowane. Akcje nie mają tej znanej z wielu filmów postaci materialnej. W Polsce poprzez KDPW (krajowy depozyt papierów wartościowych) obrót akcjami i obligacjami jest całkowicie zdematerializowany. Ułatwia to wiele, a można powiedzieć, że i wszystko. Wzrasta bezpieczeństwo, bo nie istnieje ryzyko kradzieży. I dlatego kupno akcji takiej spółki jest po prostu łatwiejsze. Cena. Można powiedzieć, że dla inwestorów to największa zaleta. Jest jedna dla wszystkich. No, może niezupełnie, bo ulega ciągłym zmianom, ale tak naprawdę jest pochodną relacji podaży i popytu. I co najważniejsze, poza nielicznymi wyjątkami z dnia na dzień nie różni się drastycznie. Kolejna zaleta to łatwość wyjścia z inwestycji. Spółki niepubliczne tej zalety nie mają. Inwestor chcący sprzedać posiadane akcje, musi znaleźć drugą stronę, co nie jest proste. A cena przeważnie nie ma charakteru rynkowego. A co by było, gdyby w Polsce nie było rynku giełdowego? Zapewne wiele powszechnie znanych firm miałoby mniejszą rozpoznawalność, a nasza gospodarka nie reagowałaby tak elastycznie na zmiany trendu na świecie. Warszawski rynek ma spory udział zagranicznych inwestorów w obrotach, co przedkłada się także na postrzeganie Polski jako atrakcyjnego kraju do inwestowania. Giełda to swoisty barometr gospodarki. Na dobrą sprawę w wiadomościach gospodarczych pierwsza informacja dotyczy indeksu giełdowego. Wielki światowy kryzys z 1929 r. zaczął się właśnie na giełdzie. Podobnie jak i ten ostatni z 2008 r., gdzie spadki akcji stały się początkiem problemów gospodarczych. Można ironicznie zapytać, czy gdyby nie było giełd czy kryzys by się nie pojawił? Na pewno byłby, może nawet ostrzejszy, bo giełda przez zmiany i korekty trendu profiluje pewne procesy. A bez niej byłyby one znacznie bardziej jednostajne. Giełda to także szansa na wiarygodną ocenę notowanych firm. Bez giełdy ich wiarygodność, zwłaszcza dla sektora finansowego i partnerów biznesowych, byłaby mniejsza. Giełdy są i będą. Owszem istnieje tendencja do wycofywania firm z obrotu, ale ma to źródło w niskim free floacie (czyli akcjach, które faktycznie są przedmiotem obrotu i nie należą do tzw. dużych akcjonariuszy). Jest to jednak zjawisko dotyczące głównie mniejszych firm. poniedziałek, 7 marca 2016 r. Godzina Kraj wskaźnik ekonomiczny okres prognoza 09:00 Węgry Produkcja przemysłowa styczeń 12:00 Niemcy Zamówienia w przemyśle styczeń 13:00 Chile Bilans handlu zagranicznego luty 21:00 USA Kredyt konsumencki styczeń 21,3 mld instrument kurs na zamknięcie zmiana w % kurs poprzedni WIG 46 400,00 -0,10 46 448,27 WIG20 1 873,51 -0,19 1 877,15 mWIG40 3 504,60 -0,08 3 507,24 sWIG80 12 835,04 0,23 12 806,14 ALIOR 61,87 1,06 61,22 ASSECOPOL 56,79 -2,67 58,35 BZWBK 290,00 -2,52 297,50 CCC 146,50 -0,54 147,30 CYFRPLSAT 23,42 -1,39 23,75 ENEA 11,44 0,70 11,36 ENERGA 13,25 1,07 13,11 EUROCASH 52,85 1,83 51,90 KGHM 76,17 3,63 73,50 LPP 5 278,35 3,52 5 099,00 MBANK 337,00 2,12 330,00 ORANGEPL 6,12 0,66 6,08 PEKAO 155,65 -0,67 156,70 PGE 12,90 -1,07 13,04 PGNIG 4,75 -5,38 5,02 PKNORLEN 64,38 -0,54 64,73 PKOBP 25,79 0,78 25,59 PZU 34,40 -0,58 34,60 SYNTHOS 4,00 -2,68 4,11 TAURONPE 2,64 1,54 2,60
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze