Numer 812 - 15.05.2014

Dostęp do E-wydania tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

Lista artykułów z numeru: Numer 812 - 15.05.2014

  • fot.Tomasz Adamowicz/ Gazeta Polska

    Nikt nie interesuje się Palikotem

    KAMPANIA \ Na spotkania z przedstawicielami Twojego Ruchu i Europy Plus przychodzi bardzo mało osób. W Jeleniej Górze polityków powitały puste krzesła, a w Londynie Ryszard Kalisz dostał gumowe...
    Autor: Magdalena Michalska
    Dział: Polska
  • fot.Krzysztof Sitkowski/ Gazeta Polska

    Zatrzymać inwazję obcych na Polskę

    Polska jest narażona na inwazję wielu obcych gatunków roślin i zwierząt, które często z powodu chęci zysku lub po prostu bezmyślności człowieka są przenoszone z innych regionów geograficznych. –...
    Autor: Jacek Liziniewicz
    Dział: Polska
  • fot.Filip Błażejowski/Gazeta Polska

    Koniec systemu opieki zdrowotnej w Polsce

    ZDROWIE \ Nawet kierownictwo NFZ-etu nie wierzy, że uda się uratować system opieki zdrowotnej. Będzie mniej pieniędzy, mniej lekarzy i pielęgniarek, a więcej potrzebujących opieki. Sytuacji nie...
    Autor: Wojciech Kamiński
    Dział: Opinie
  • fot.Filip Błażejowski/Gazeta Polska

    Pożegnanie legendy 303. Dywizjonu

    POGRZEB \ Wczoraj po południu na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach spoczęła urna z prochami płk. Zdzisława Krasnodębskiego – pierwszego dowódcy legendarnego Dywizjonu 303. Prochy...
    Autor: Dorota Łomicka
    Dział: Polska
  • Czas na zmianę

    Obecny na rynku od 2008 r. kompaktowy SUV renault – koleos – to udana konstrukcja, choć nie da się ukryć, że lata lecą. To, co było nowoczesne 6 lat temu, teraz jest już standardowe. Sylwetka auta...
    Autor: Igor Szczęsnowicz
    Dział: Motoryzacja
  • Katowice bez okupanta

    Z placu Wolności w Katowicach na mocy decyzji sprzed 14 lat zdjęto pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. To jeden z trzech najgłośniejszych pomników sowieckich w naszym kraju. Na jednym z głównych...
    Autor: Sylwia Krasnodębska
    Dział: Kultura
  • CZY WIESZ, ŻE…

    …mimo iż istnieje wiele życiorysów św. Zofii, informacje na jej temat są częściowo sprzeczne, ponieważ życiorysy te powstały kilka wieków po śmierci świętej. Na pewno wiemy, że osoba o tym imieniu...

    Dział: Luzem
  • Przed eurowyborami

    Korwin nie proponuje zdrowego kapitalizmu, ale średniowiecze. Bogaty żyje, a biedny ma umierać pod płotem, bo jest „leniwy”. Żadna skrajność nie jest rozwiązaniem problemów. Od ponad 20 lat śledzę...

    Dział: Luzem
  • PRAWIE JAK REALU \ ZMYŚLONE CYTATY I DEPESZE

    Anna Grodzka: Bardzo podoba mi się fräulein Conchita Kiełbasa. Kibicuję jej i dlatego zapuszczę brodę. *** Aleksander Kwaśniewski: Nie lubię Janukowycza, dlatego jak płaci, to płaczę. ***...

    Dział: Luzem
  • Urban poleca Korwina

    W numerze 20/2014 polecamy Państwu tekst Piotra Lisiewicza „Nadmuchiwanie prorosyjskiego Korwina-Mikke”. Przed Smoleńskiem część obozu niepodległościowego uważała Janusza Korwin-Mikkego za ...

    Dział: Polska
  • Jeszcze dużo pracy

    Kiedy Adam Nawałka został selekcjonerem reprezentacji Polski, otrzymał jasne zadanie – zbudować drużynę, która zakwalifikuje się na Euro 2016. Na razie nie widać jednak nawet fundamentów tej budowy....
    Autor: Krzysztof Oliwa
    Dział: Sport
  • Jądro ciemności

    „Idźmy w spokoju, ludzie prości, przed nami jest jądro ciemności” – tak na łamach „Twórczości” pisał Czesław Miłosz. Tak zwana nowa Polska rozpoczęła się wraz z kolejnym wkroczeniem na tereny RP...
    Autor: Paweł Wiejaczka
    Dział: Sport
  • Słodycz wolności czy gorycz porażki?

    Wielu Polaków, obserwując wydarzenia za naszą wschodnią granicą, zastanawia się, czy przyniosą one Ukraińcom tak upragnioną wolność i niezależność. Ale wartości te zależne są nie tylko od woli...

    Dział: Publicystyka
  • Scenariusz czarny jak węgiel

    Premier Donald Tusk desperacko ratuje sytuację przed wyborami. Po to tylko, by górnicy nie zniszczyli mu narracji w kampanii wyborczej, złożył górnikom kolejne obietnice bez pokrycia. Donald Tusk i ...
    Autor: Dawid Jackiewicz
    Dział: Publicystyka
  • Krajowa Rada Satyryków i Kabareciarzy

    MEDIA \ Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ośmiesza się, próbując cenzurować satyryków. Według Jana Dworaka „ASZdziennik” wprowadza w błąd opinię publiczną… żartując. Jeden z satyrycznych blogów...
    Autor: Robert Tekieli
    Dział: Kultura
  • „Prezydent” online

    FILM \ Już od niedzieli film Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego „Prezydent” będzie dostępny dla czytelników „Gazety Polskiej”, „Codziennej” i „Nowego Państwa”, którzy wykupili elektroniczną...

    Dział: Kultura
  • Polskie mięso czeka na otwarcie Ukrainy

    ROLNICTWO \ Gotowi jesteśmy otworzyć swój rynek dla polskiej wieprzowiny – mówią Ukraińcy. – Gotowość to jeszcze nie jest otwarcie. Poczekajmy na konkrety – skomentował tę zapowiedź minister...

    Dział: Gospodarka
  • Zimą może nam zabraknąć gazu

    Mimo zapewnień Donalda Tuska i wiceprezesa PGNiG, że Polska jest przygotowana na ewentualne wprowadzenie w czerwcu blokady gazowej przez Rosjan i że wystarczy nam gazu do zimy, jest czym się martwić...
    Autor: Marek Michałowski
    Dział: Gospodarka
  • Miliardy na europarlament

    UE \ Roczny budżet parlamentu europejskiego to 1,79 mld euro, czyli 7,5 mld zł. 200 mln euro kosztują same przenosiny między jego trzema siedzibami – Brukselą, Strasburgiem i Luksemburgiem....

    Dział: Świat
  • Boko Haram: zabić czy rozmawiać

    NIGERIA \ Rząd Nigerii ogłosił, że jest gotowy na rozmowy z islamską bojówką Boko Haram ws. uwolnienia porwanych przez nich ponad 200 uczennic. – Furtka do negocjacji jest nadal otwarta – ...
    Autor: Sabina Treffler
    Dział: Świat
  • Turcja w żałobie po śmierci górników

    400 ofiar może sięgnąć bilans wybuchu w kopalni węgla brunatnego w miejscowości Soma w zachodniej Turcji. Powodem była awaria transformatora elektrycznego, która spowodowała wybuch. Zdaniem tureckiej...
    Autor: Jakub Jałowiczor
    Dział: Świat
  • Gdzie nie lubią Żydów

    SONDAŻ \ Amerykańska Liga Przeciwko Zniesławieniu opracowała spis najbardziej antysemickich krajów świata. W czołówce znalazły się państwa arabskie − 74 proc. Z opracowanych przez organizację...

    Dział: Świat
  • Sprawiedliwość po latach

    WĘGRY \ Po prawie 60 latach od zdławienia antysowieckiego powstania na Węgrzech za zbrodnie wojenne popełnione na własnym narodzie skazany został były komunistyczny szef MSW. Jest to pierwszy tego...
    Autor: Aleksander Kłos
    Dział: Świat
  • Drugi rok w więzieniu za ratowanie dzieci

    Prześladowania chrześcijan dotarły do państw zachodnich. Działaczka pro-life Mary Wagner, która namawiała kobiety do nieprzeprowadzania aborcji, od 15 sierpnia 2012 r. znajduje się w więzieniu. O ...
    Autor: Gabriel Kayzer
    Dział: Świat
  • „Masa” sypie liberałów z KLD

    „GAZETA POLSKA” \ Wiktor Kubiak, biznesmen, który wspierał Kongres Liberalno-Demokratyczny, współpracował z mafią pruszkowską. – Wiktor mówił na przykład, że dawał pieniądze na kampanie wyborcze,...
    Autor: Jacek Liziniewicz
    Dział: Polska
  • Rząd blokuje rozwój przemysłu

    BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE \ Polska może być całkowicie bezpieczna energetycznie, o ile będzie taka wola polityczna – uważa prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W jego ocenie zmiana...

    Dział: Polska
  • Ukraina płonie, Kwaśniewski zarabia

    W chwili gdy na kijowskim majdanie trwało powstanie przeciw Wiktorowi Janukowyczowi i podległym mu siłom bezpieczeństwa, były prezydent Aleksander Kwaśniewski wszedł w skład zarządu spółki należącej...
    Autor: Wojciech Mucha
    Dział: Temat Dnia
  • Konsultant

    Kiedy Wschód nam zagraża – gotów jest do manta, wtedy władza gwałtownie szuka konsultanta... Gdy Janajew puczysta robił w Moskwie drakę – Wałęsa konsultował się pilnie z Kiszczakiem. Dziś,...

    Dział: Opinie
  • Tęsknota za Marksem

    Komunizm był systemem, w którym państwo chciało odebrać rodzicom prawo do kształtowania dzieci, narzucając w edukacji materialistyczny sposób patrzenia na świat. Przez 45 lat rodzice w czasie wolnym...
    Autor: Ryszard Legutko
    Dział: Opinie
  • Dobra i zła wiara

    Przyzwyczailiśmy się już, że w Polsce pociągani do odpowiedzialności nie są urzędnicy państwowi, którzy – w najlepszym wypadku – zaniedbali swoje obowiązki, ale raczej ci, którzy opisują ich...
    Autor: Grzegorz Wszołek
    Dział: Opinie
  • Strach generałów

    Wczoraj tabloidy poinformowały o śmierci gen. Jaruzelskiego. Wieść o śmierci komunistycznego dyktatora szybko zdementowano, ale wiadomość zdążyła uruchomić u wielu podobne refleksje. Oto kolejny z ...
    Autor: Joanna Lichocka
    Dział: Opinie
  • Demontaż hańby

    Wczoraj w Katowicach bez rozgłosu zdemontowano Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. Lokalne władze zrealizowały uchwałę rady miasta z 2000 r. (!) – pomnik po renowacji znajdzie nowe miejsce na ...
    Autor: Dorota Kania
    Dział: Opinie
  • Dzieci niezłomnych

    KSIĄŻKA \ Wczoraj w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyła się premiera książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” Kajetana Rajskiego. Publikujemy jej fragment. Rozmowę z synem rtm....

    Dział: Kultura
  • fot.Krzysztof Sitkowski/ Gazeta Polska

    Sędzia przyszedł z gotowym wyrokiem

    Za chwilę oskarżą rodziny o współudział w katastrofie. Abstrakcja? Równie abstrakcyjne jest to, co ogłoszono w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Poznaniu, uznając, że nie należy nikogo ukarać m.in. za...

    Dział: Polska